RIPv1 – Úvod, 1.díl

Napsal O webu (») 3. 8. 2009 v kategorii PC sítě, přečteno: 1990×
obrazky/RIP_7.png

RIPv1 - Úvod


Routovací protokoly se již dlouhá léta vyvíjejí společně se zvyšujícími se požadavky stále komplexnějších sítí. Prvním protokolem, který se začal používat byl Routing Information Protocol. současné době si stále uchovává svou popularitu díky jeho jednoduchosti a široké podpoře.

Znalost RIP je velmi důležitá pro každého administrátora za dvou důvodů. Za prvé se RIP stále používá, za druhé znalost jeho principů a implementace napomáhá pochopit práci dalších protokolů, které se ke směrování používají.

Zařazení:

RIP patří do skupiny Interior Gateway Protocols (IGP). IGP slouží ke směrování uvnitř autonomního systému (AS) (kolekce routerů obvykle pod jedním správcem, síť Internet Service Provider).



Oproti tomu Exteriér Gateway Protocols (EGP) byl navržen k použití mezi různými autonomními systémy, které jsou pod kontrolou různých administrátorů. Příkladem EGP protokolu je BGP, který slouží ke směrování v internetu.

Dalším zařazením je do skupiny Distance Vector Routing Protocol (volným překladem směrování podle délky vektoru). Znamená to, že cesty jsou propagovány jako vektory se vzdáleností a směrem. Vzdálenost je dána metrikou (počet přeskoků) a směr je dán rozhranímk dalšímu routeru nebo exit rozhraním. Distance Vector protokoly typicky používají Ballman-Ford algoritmus k určení nejlepší cesty sítí.

Některé tyto protokoly posílají periodicky kompletní routovací tabulky všem svým sousedům v síti, což může v obrovských sítích vytvořit enormní provoz ovlivňující výkon sítě.

Přestože Bellman-Ford algoritmus po čase akumuluje dostatek informací k údržbě routovací tabulky, algoritmus neumožňuje routeru znát dostatečně celou topologii sítě. Router zná pouze informace ze svého nejbližšího okolí.

Distance Vector protokoly najdou své nejlepší uplatnění v případech, kdy:

Síť je malá a nepožaduje žádný speciální hierarchický model

Administrátoři nemají dostatečné znalosti konfigurace složitějších protokolů

Je implementována speciální topologie (hub-and-spoke)

Není důraz na rychlost konvergence sítě.


Autor: Martin Mikulec
Štítky: RIPv1
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
maarty z IP 147.232.22.*** | 11.8.2009 09:09
Bylo by vhodné uvést, že RIPv1 je classless routovací protoko a a tudíž nepodporuje VLSM a CIDR a proto není vhodné ho používat v sítích s "nespojitým" adresním prostorem. To se mi zdá dost dôležité.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a dvanáct