Počítačové sítě (II.)

Napsal O webu (») 20. 6. 2007 v kategorii PC sítě, přečteno: 2876×
obrazky/pic-switch.jpg

Komponenty metalické sítě:




síťová karta - přídavná karta do PCI slotu, která nám umožňuje provádět síťovou komunikaci. Na novějších základních deskách bývá integrována. Jejím hlavním parametrem bývá přenosová rychlost, kterou zvládá. Dnes jsou k dostání hlavně 100Mbps a 1000Mbs modely, které mají přenosovou rychlost 100 a 1000 megabitů za sekundu, ale můžeme se setkat i se staršími modely o rychlosti 10Mbps.



hub - síťový rozbočovač, který nám umožňuje propojit více počítačů do jedné sítě. Funguje tak, že se síťovým kabelem přenáší data ze síťové karty na hub, který je následně pošle na všechny ostatní síťové karty, které jsou zapojeny, ale informaci přijme pouze ta, které jsou data určena. Nevýdou je, že tímto dochází ke kolizím v síti z důvodu zahlcení (platí pouze pro velké sítě). Existují různě velké varianty (dnes obvykle 5 - 48 portové řešení).

switch - sítový přepínač, který nám umožňuje propojit více počítačů do jedné sítě. Funguje tak, že se síťovým kabelem přenáší data ze síťové karty na switch, který je ale (narozdíl od hubu) pošle jen na konkrétní síťovou kartu. Tímto narozdíl od hubu nedochází tolik ke kolizím, proto se dnes hlavně používají switche. Existují různě velké varianty (dnes obvykle 5 - 48 portové řešení).



router - síťový směrovač, který nám umožňuje spojit dvě či více samostatných sítí a přenáší mezi nimi data. Prakticky řečeno nám router umožňuje spojit síťové prvky jako hub či switch a udělat z nich jedinou síť. Podstatně se tedy vnitřně liší od hubů či switchů (např. podporuje například šifrování, má vlastní flash paměť aj.).

modem - je zařízení pro převod mezi analogovým a digitálním signálem a naopak. Modemy se používají především pro přenos digitálních dat pomocí analogové přenosové trasy. Přenosová trasa může být telefonní linka, koaxiální kabel, radiový přenos apod.

síťový kabel - tzv. UTP (unshielded twisted pair - nestíněná kroucená dvojlinka). Je tvořen osmi vodiči, které jsou po párech propleteny a barevně označeny. Podle struktury koncovek vodičů rozdělujeme UTP kabely na 2 skupiny: křížené a přímé. Přímý kabel slouží ke spojení síťové karty s hubem nebo switchem. Křížený kabel používáme pro spojení 2 síťových karet. Pokud je kabel křížený, znamená to, že piny pro vysílaní signálu jdou do přijímacích pinů. U UTP existuje také restrikce délky kabeláže, která by neměla přesáhnout délku 100 metrů.

poznámka:
Starší síťové karty mohou mít ještě koaxiální vývod určený pro starší Tbase typy koaxiálních sítí. Proto pokud používáte třeba starší komponenty je tře zkontrolovat, zda má síťová karta i RJ-45 vývod.



koncovka RJ-45 - plastová koncovka s měděnými vývody, která se krimpuje (nacvakává) na konce UTP kabelů za pomocí speciálních krimpovacích kleští.

poznámka:
Pokud si kupujete UTP kabel v obchodě, tak už má koncovky nakrimpované, proto si pouze většinou vyberete délku kabelu a jeho typ.

Autor: Martin Bednář
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a osm