Něco málo z teorie počítačových sítí:
Co je to vlastně počítačová síť? Počítačová síť je souhrnné označení pro technické prostředky, které realizují spojení a výměnu informací mezi počítači. Umožňují tedy uživatelům komunikaci podle určitých pravidel, za účelem sdílení využívání společných zdrojů nebo výměny zpráv.
Síťová architektura pak představuje strukturu řízení komunikace v systémech, tj. souhrn řídících činností umožňujících výměnu dat mezi komunikujícími systémy. Komunikace a její řízení je složitý problém, proto se používá rozdělení tohoto problému do několika skupin, tzv. vrstev. Členění do vrstev odpovídá hierarchii činností, které se při řízení komunikace vykonávají.
Každá vrstva sítě je definována službou, která je poskytována sousední vrstvě vyšší; a funkcemi, které vykonává v rámci protokolu. Řízení komunikace slouží ke spolupráci komunikujících prvků, tato spolupráce musí být koordinována pomocí řídících údajů. Koordinaci zajišťují protokoly, které definují formální stránku komunikace. Protokoly jsou tedy tvořeny souhrnem pravidel, formátů a procedur, které určují výměnu údajů mezi dvěma či více komunikujícími prvky. Dnešní nejpoužívanější sadou protokolů jsou protokoly TCP/IP (Transport Control Protocol/Internet Protocol - přenosový řídící protokol/internetový protokol).
Sítě můžeme klasifikovat podle různých hledisek, např. podle typu přepojování, podle druhu přenášených signálů, ale pro nás bude asi nejužitečnější rozdělení sítě podle rozlehlosti a účelu.
Celkově můžeme počítačové sítě rozdělit do dvou základních skupin - první z nich je LAN (Local Area Network), která je určena pro síťové spojení na krátkou vzdálenost. Tou druhou je WAN (Wide Area Network), určenou pro spojení počítačů na dlouhé vzdálenosti. Hlavní rozdíl mezi nimi je tedy v délce vzdálenostim, na kterou přenášejí data a z zároveň i z toho plynoucí rozdíl v použitých síťových komponentech.
Topologie sítí:
Klíčovou úlohu v počítačových a informačních sítích mají takzvané aktivní síťové prvky. Jejich úkolem je sdružovat či rozbočovat komunikační kanály, provádět a zajišťovat různé řídicí a bezpečnostní funkce v síti.
Každá počítačová síť se vyznačuje svojí topologií. Skládá se ze vzájemně komunikujících uzlů (např. počítač, tiskárna, datová úložiště aj.), propojených komunikačními kanály (např. UTP či koaxiální kabely, bluetooth, wifi aj.).
Existuje více druhů (tzv. kruh, sběrnice atp.), které ale s postupem času zastarávaly a tak se s nimi dnes v praxi prakticky nesetkáme, a proto se zaměříme pouze na dnes nejvíce používaná schémata zapojení.
Přímé spojení 2 počítačů - provádí se za pomocí kříženého kabelu a 2 síťových karet. Slouží primárně pro přenos dat či jejich synchronizaci např. mezi notebookem a stolním PC. Je to vlastně nejmenší a nejjednodušší příklad síťového spojení za použití TCP/IP protokolů.
Použití aktivních síťových prvků - pomocí nich sítě mohou spojovat více počítačů do jedné sítě a tvořit nové a větší celky, které se pak následně mohou sdružovat. Jde o nejpoužívanější a zároveň i o nejjednoduší sdružení více počítačů do jediné sítě.
Autor: Martin Bednář