Hierarchický model sítě
Při budování LAN uspokojující potřeby menší nebo střední firmy je dobré používat hierarchický model sítě. Ve srovnání s jinými modely sítí je tento model snadnější spravovat a rozšiřovat a problémy bývají vyřešeny mnohem rychleji.
Hierarchický model spočívá v rozdělení sítě na samostatné vrstvy. Každá vrstva poskytuje specifické funkce a hraje v celé síti určitou roli. Oddělením různých funkcí, které existují v síti, se sít stává modulární, což usnadňuje rozšiřitelnost a výkon. Typický hierarchický model obsahuje 3 vrstvy: přístupovou (access), distribuční a jádro.
Přístupová vrstva
Rozhraní přístupové vrstvy obsahují koncová zařízení jako PC, tiskárny nebo IP telefony. Poskytuje přístup do zbytku sítě. Obsahuje směšovače, přepínače, bridže a přístupové body bezdrátové sítě (AP). Hlavním účelem přístupové vrstvy je připojit koncová zařízení k síti a kontrolovat, která zařízení mají povoleno v síti komunikovat.
Distribuční vrstva
Tato vrstva agreguje datový provoz, který obdrží od přístupové vrstvy předtím, než jej pošle do jádra, kde je poslán do cílové sítě. Dále kontroluje síťový provoz a určuje rozdělení broadcastových používáním směrovacích funkcí mezi VLANy definovanými v přístupové vrstvě.
VLANy umožňují rozdělit provoz v síti do oddělených podsítí. Pro příklad v univerzitní síti je možno oddělit provoz pracovníků fakulty, studentů a hostů, což napomáhá vymezit bezpečnostní politiku jednotlivým skupinám.
V distribuční vrstvě nalezneme obvykle velmi výkonná zařízení, která mají vysokou dostupnost a redundanci k zaručení bezporuchovosti.
Jádro
Jádro je v hierarchickém modelu vysokorychlostní páteř sítě. Je rozhodující v propojení zařízení distribuční vrstvy, tudíž na spolehlivost je kladen obrovský důraz. Tato vrstva bývá připojena k internetu často více linkami, před posláním dat do internetu dochází k agregaci dat, takže zařízení musí být schopna posílat velký objem dat velmi rychle.
Autor: Martin Mikulec