Společnost Cisco Systems je dominantní firma na poli síťových prvků jako jsou ethernet routery, switche, atm přepínače, ip telefony atd., jejíž aktuální hodnota je odhadována na 148 miliard Len Bosackem a Sandy Lernerovou, kteří pracovali na oddělení počítačového provozu Stanfordské univerzity. Bosack a Lernerová chtěli, aby jejich počítače mohli komunikovat přímo mezi sebou, což v té době nebylo možné mezi počítači s různými operačními systémy. Tehdy se oba rozhodli, že upraví stávající router, tak aby podporoval nepříbuzné sítě, počítačové systémy a protokoly. Brzy všechny univerzity v Americe žádaly tento tehdy zvaný "multi-protokolový router".
Bosack a Lernerová si uvědomili ekonomický potenciál routeru, ale jelikož byl Stanford neziskovou organizací, tím pádem nemohl profitovat s prodeje, rozhodli se pro založení vlastní firmy, kterou nazvali podle města San Francisco a do znaku dali Golden Gate Bridge v San Franciscu a začali doma
v obýváku vyrábět vlastní routery. Později je Stanford nařkl z přivlastnění jejich designu a protiprávního profitu, ale raději než vést spor se Stanford rozhodl prodat licence na software pro routery a dvě počítačové desky za 20 000 dolarů v hotovosti a slevu 150 000 dolarů na routery pro univerzitu.
V letech 1984 až 1992 společnost rostla průměrně o 200% ročně bez pomoci jakékoliv reklamy. V roce 1990 společnost propustila Lernerovou, s kterou opustil firmu i sám Bosack, následně oba prodali své akvizice ve společnosti za částku dosahující 200 miliónu dolarů, kterou téměř celou dali na charitu. V březnu roku 2000 se Cisco stala nejvíce hodnotnou firmou s tržní hodnotou přesahující 500 miliard dolarů.
Co dělá firmu slavnou?
Každý si určitě řekne, co je na Ciscu o tolik lepšího než na ostatních firmách? Každý přece dokáže udělat hardwarově podobné kousky. Samo Cisco o sobě říká, že není firmou hardwarovou, ale firmou softwarovou, protože to, co je dělá lepšími než konkurence je jejich operační systém "Cisco IOS".
IOS je zkratka pro "internetworking operating system" prvně napsaným Williamem Yeagerem v roce 1981, tento OS mimo jiné využitý Bosackem při vývoji prvního routeru. Yeagerův systém byl později roku 1987 licencován Ciscem a dal základ prvnímu IOS.
Cisco IOS je balík routovacích, přepínacích, internetworkingových a telekomunikačních funkcí úzce integrovaných do multitaskingového systému. IOS je známo pro svůj typický příkazový řádek, který je zároveň jediná možnost uživatele pro práci s tímto OS. Na možnosti a funkci Cisco IOS se podíváme někdy příště.
Cisco Networking Academy
Cisco Networking Academy (CNA) je vzdělávací program na výchovu odborníků pro návrh, budování a správu počítačových sítí. Tento vzdělávací program není zaměřen pouze na produkty firmy Cisco, ale nabízí studentům kurzů široké znalosti z oblasti počítačových sítí. Každý jednotlivý kurz je zakončen zkouškou a absolvent získá mezinárodně platný certifikát, který je na trhu práce vysoce ceněn.
Cisco rozděluju své certifikáty na 5 úrovní "Entry, Associate, Professional, Expert a Architect", také si můžete vybrat 7 různých oborů studia "Routing & Switching, Design, Network Security, Service Provider, Storage Networking, Voice, and Wireless". Každý certifikát lze získat na 3 roky s tím, že pokud uděláte certifikát vyšší úrovně, nebo z jiného oboru, automaticky se Vám prodlouží certifikát starší. Pokud Vás zajímají bližší informace můžete se podívat na tento link (anglicky), kde jsou vypsané jak všechny úrovně a certifikáty, tak jejich popis.
Získání certifikátu Cisco je u nás možno na každé větší univerzitě. Ceny nižších úrovní se pohybují okolo 20 000 korun. Ceny vyšších se pak pohybují okolo 50 000 korun.
Kritika
Cisco bývá často kritizováno za svou spolupráci s Čínou, které ač to Cisco popírá, poskytuje speciálně upravené zařízení pro monitoring a cenzuru Čínského internetu. Cisco pro Čínu vyvinulo tzv. "nástroj útlaku - Golden Shield of Internet Control (anglicky)", Cisco kontruje tím, že hardware který prodává Čínským providerům, vládě se nijak neliší od hardwaru prodáváném po celém světě.
V roce 2007 objevila brazilská státní policie spolu s brazilským daňovým úřadem daňový únik společnosti Cisco, který se táhl až do roku 2002, pro Cisco to znamenalo zaplatit přes 824 miliónů americký dolarů na daních.
V roce 2008 firma Multiven specializující se na správu IP sítí poslala Cisco k soudu. Multiven chce po Ciscu, aby zpřístupnil trh služeb síťové správy pro zařízení Cisco, v zájmu podpory konkurence a svobodné volby uživatele. Multiven si stěžuje, že Cisco poškodilo jej a zákazníky balíkováním svých bug fixů, updatů a správy pro IOS do jeho spravovacích služeb a skrz sérii jiných nezákonných vylučovacích a antikonkurečních aktů designovaných pro udržení údajného monopolu Cisca na poli služeb síťové správy pro Cisco zařízení.