Cesta paketu sítí - teorie, 1.díl

Napsal O webu (») 18. 7. 2009 v kategorii PC sítě, přečteno: 4372×
obrazky/cesta_logo.bmp

Cesta paketu sítí





Pokud paket cestuje sítí, jsou při tom použity 2 funkce. První je proces stanovení cesty, druhou je přepojování paketu.

Proces stanovení cesty probíhá určením cesty, která bude použita k vyslání paketu. Router prohlídne svoji routovací tabulku a hledá v ní cílovou adresu. Při hledání může dojít k následujícím výsledkům:

Cílová IP adresa patří zařízení, které přímo připojené k jednomu z rozhraní routeru. Paket je tak přímo poslán k cílovému zařízení.

Pokud se IP adresa nachází ve vzdálené síti, je paket přeposlán na jiný router, správné rozhraní k ní je také uvedeno v routovací tabulce.

Pokud IP adresa není obsažena v routovací tabulce, je paket buďto zahozen a nebo poslán na defaultní routu, které musí být v zařízení nakonfigurována.
Defaultní routa bývá obvykle cesta k ISP do internetu. Pokud je paket zahozen, je poslán ICMP paket odesilateli o nedoručitelnosti paketu.


V prvních dvou případech je paket znovu-zabalen do rámce druhé vrstvy. Typ enkapsulace (zabalení) je zvolen podle typu rozhraní. Příkladem může být FastEthernetová linka, kdy je zabalen do ethernetového rámce, v případě PPP enkapsulace je zabalen do PPP rámce.


Poté, co je zvoleno správné rozhraní použitím procesu stanovení cesty a paket je zabalen správnou enkapsulací, přichází na řadu přepojování paketu.
Přepojování paketu (switching) je proces používány routerem. Jde o přijetí paketu na jednom rozhraní a odeslání na jiném rozhraní. Hlavní zodpovědností přepojování je zabalení paketu podle odpovídajícího rozhraní druhé vrstvy. Po přijetí paketu se router stará o

1) Rozbalení paketu třetí vrstvy odstraněním hlavičky a nákladu druhé vrstvy.

2) Zjistí IP adresu IP paketu uvnitř na třetí vrstvě

3) Zabalí paket třetí vrstvy do nového paketu druhé vrstvy a pošle ho na exit interface.


Pokud je paket třetí vrstvy poslán z jednoho routeru na druhý, IP paket zůstává nezměněn kromě pole TTL, které každý router po cestě sníží o hodnotu 1. Pokud se hodnota sníží na nulu, router paket zahodí. TTL slouží k prevenci nekonečných smyček v síti.

Jakmile je IP paket rozbalen a zabalen do nového rámce, zdrojová a síťová adresa druhé vrstvy je změněna na každém routeru po cestě. Zdrojová adresa druhé vrstvy reprezentuje MAC adresu odchozího rozhraní. Cílová MAC adresa druhé vrstvy reprezentuje MAC adresu next-hop rozhraní druhého routeru. Pokud je na posledním kroku, je cílová MAC adresa MAC adresou zařízení.

Je velmi běžné, že je paket po cestě balen pomocí různých protokolů. (Ethernet, PPP, HDLC,…)

Nejdůležitější je zapamatovat si, že během toho, co paket cestuje ze zdrojového zařízení do cílového, jeho IP adresa třetí vrstvy zůstává nezměněna, ale adresa druhé vrstvy se mění s každým rozhraním po cestě.



Autor: Martin Mikulec
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Julián z IP 46.13.31.*** | 8.4.2012 21:41
Supr smilesmilesmile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a devět