Ubuntu Unity

Napsal (») 26. 5. 2011 v kategorii Operační systémy, přečteno: 1028×
unity1.jpg

Když jsem poprvé viděl Ubuntu Unit, který je zaměřen hlavně na netbooky, tak první věc, které jsem si nemohl nevšimnout, byla slabá umělá inteligence a chladný vzhled, který mi později přirostl k srdci. Chtěl jsem se s tím lépe seznámit, bohužel každou chvíli něco spadlo. Restartoval jsem PC a Unit už ani nenajel. Po delší fyzické domluvě se mi systém podařil nahodit a nějaký čas i vše fungovalo. Byl jsem opravdu nemile překvapen a po tomto zážitku jsem se ihned Unitu zřekl. Ovšem zhruba o týden později se na internetu objevila nová aktualizace systému. A problém byl vyřešen. Vše fungovalo, žádné další nečekané pády a nakonec to vypadá, že bude tento systém ve své kategorii konkurence schopný.

Unity2                            Intune3


Unit není tak špatný na netboocích, jen trvá si trochu zvyknout. Je také snadno ovladatelný. Nelíbí se mi, že nemá funkci ALT-F2 (spuštění příkazového řádku), na což si všichni u Linuxových systémů zvykli, a taky skutečnost, že grafické přechody nepracují zatím, tak jak by měly. Ovšem musím říct, že chápu minimalistický přístup. Jednoduché ukazatele a způsob oznámení jsou jednoduše přepracovány. Nedávno jsem se dozvěděl o funkci nastavení klávesových zkratek za pomocí takzvané “super klávesy“ (něco jako Funkční klávesa), což by mohlo velmi usnadnit práci.

Unity je pořád ještě “syrový“ operační systém. S trochou snahy a začleňováním více použitelných funkcí se může ukázat jako velký OS. Dokonce i jednotné menu, a la Mac OS, je dobrý nápad, když je zobrazení tak omezeno, jak to v netboocích bývá.

Upřímně řečeno, si myslím, že Unity měl být vypuštěn mnohem později, než se stalo. Obávám se, že bude mnoho stížností na Canonical, pod které celé Ubuntu spadá. Tento operační systém zatím není připraven. Do té doby, než vývojáři vyžehlí chyby v systému, nedoporučuju používat jako hlavní systém pro ty, kteří chtějí něco stabilního. Ale pro ty, kteří se nebojí zkoušet nové věci a chtějí pomoci vývojářům s doladěním, tak je Unity jako stvořené.


Jsem také velice nadšený z Waylandu. Myslím, že bylo na čase, aby někdo nabídnul otevřenou alternativu ke Xorg (základní předpoklad pro provozování grafických aplikací). Lepší kompozici a chladnější efekty, se mi velmi líbí. Po letech se můžeme střídat mezi MS Windows a Ubuntu, ale musím říct, že i přes to všechny je uživatelské rozhraní ve Windows prostě lepší. Myslím, že celé paradigma, na němž je postaven Xorg je úžasné, ale jde cítit, že ještě zaostává.

Jsem napjatý ze změn v Ubuntu. Myslím, že je tu velký potenciál, aby některé skvělé nové nápady přispěly do světa volně šiřitelného softwaru. A pokud ani na konci projekt nebudou fungovat dobře, jsem si jistý, že bude vždy sloužit jako zdroj pro další systémy, které budou následovat. Po tom všem… Linux je především o výběru uživatele, a že máme z čeho vybírat.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a dvě