Nastavení sdílení dat ve windows:
Pokud chceme tedy sdílet složku nebo celý disk, klikneme na něho pravým tlačítkem a zvolíme "Sdílení a zabezpečení" Pokud složku nebo disk sdílíte poprvé, tak pro vás Microsoft připravil plno upozornění a varovaní, kterými se musíme proklikat. Jestli že už jste někdy něco sdíleli, objeví už jen poslední obrazovka, která nás zajímá především.
Zaškrtneme "Složka sdílená v síti". Když toto uděláme, ostatní uživatelé budou moci naše soubory jen číst. Takže si je budou moci zkopírovat, ale nebudou moci kopírovat k nám na disk. To můžeme změnit, když zaškrtneme "Povolit uživatelům v síti měnit mé soubory". Nezapomeňte ale, že poté ostatní uživatelé mohou soubory a složky i mazat. Nakonec všechno potvrdíme kliknutím na tlačítko OK. Takto nastavíme všechny složky, které chcete na síti sdílet s ostatními.
A jak se ostatní uživatelé na síti dostanou k našim složkám? Pokud jsme všem dali stejnou pracovní skupinu, tak si z pracovní plochy otevřeme "Místa v síti" a vlevo klikneme na "Zobrazit počítače ve skupině". Po chvilce hledání, by se nám měly zobrazit všechny ostatní PC, které jsou dostupné na síti společně s pojmenováním, jaké jsme jim přiřadili.
Výhodou windows sdílení je, že soubory na síti můžeme spouštět. Pokud k nějaké položce na síti přistupujeme častěji, můžeme si ji připojit jako síťový disk. Takto připojená položka se nám pak zobrazuje jako další disk. Pokud třeba nemáme dostatek místa na disku, nemusíme si kopírovat soubory z jiného počítače. Nevýhodou je pak že počítač, který obsahuje námi připojená data musí běžet. Síťové disky se značí od konce abecedy, takže první připojený síťový disk bude Z: další Y: atd. Připojení takové jednotky je opět jednoduché. Když při procházení složek v jiném počítači se nám nějaká zamlouvá, stačí na ni kliknout pravým tlačítkem a dáme "Připojit síťovou jednotku". Pokud chceme, aby se nám síťová jednotka připojila i po restartu PC, zaškrtneme "Znovu připojit při přihlášení". Případně můžeme změnit písmeno síťové jednotky.
Dále můžeme jednoduše sdílet i tiskárny, což nám ušetří spoustu starostí, pokud potřebujeme něco vytiskout, ale máme doma pouze jednu tiskárnu, protože tak jednoduše každý počítač získá k tiskárně přístup. Nestačí tiskárnu jen nasdílet, ale musíme ji nastavit i ostatní PC.
Tiskárnu nasdílíme podobně jako složky. Klikneme na Start -> Nastavení -> Tiskárny a faxy. Klikneme pravým na tiskárnu a vybereme "Sdílení". Vybereme "Sdílet tuto tiskárnu" a případně můžeme změnit její název (aby třeba někoho označení čistě jen jejím technickým číslem nemátlo.
Nyní nastavíme samotné počítače, které budou tuto tiskárnu využívat. Na okolních počítačích v síti klikneme na Start -> Nastavení -> Tiskárny a faxy. Vlevo dáme "Přidat tiskárnu". Na první obrazovce dáme "Další".Na další obrazovce vybereme, že chceme síťovou tiskárnu a dáme "Další". Nyní vybíráme umístění tiskárny. Můžeme dát "Vyhledat tiskárnu" a po nalezení klikneme na "Další". Nastavíme tiskárnu jako výchozí a dokončíme kliknutím na tlačítko "Dokončit". Od teď máme v počítači nainstalovanou síťovou tiskárnu a my můžeme tisknout, jako by byla připojena přímo k PC. Opět nezapomínejte, že PC, ke které je tiskárna opravdu připojena, stejně jako samotná tiskárna musí být zapnuté, aby byl síťový tisk možný.
Autor: Martin Bednář