Mac OS X na PC x86

Napsal (») 7. 10. 2007 v kategorii Operační systémy, přečteno: 5148×
obrazky/macosxpcn.jpg

Úvod


Operačních systémů je mnoho, na internetu se vedou nekonečné diskuze o tom zda je lepší M Windows nebo Linux. Avšak trochu přehlížíme také existenci Mac OS X, operační systém vyvinutý firmou Apple. Proč tomu tak je? Až dosud bylo nemožné tento operační systém nainstalovat a používat na jiném počítači než je Apple. po celé řadě spekulací se však přítomnost stala minulostí a je zde budoucnost.

Jak je to možné?


Jednoduše. Hackeři prolomili chipsetovou ochranu OS X a tak si jej můžete na své PC nainstalovat třeba i vy. Existují dvě takto upravené verze. Ta první je pouze takříkajíc "odemknutá" a ta druhá je ještě navíc vybavena VMware který zvyšuje kompatibilitu s velkou částí hardware.

Hackeři také neváhali a ihned svůj výtvor začali rozšiřovat pomocí bittorrentu pod názvem "OSx86".

OSx86 ja navržen tak aby běžel na nastávající generaci hardwaru společnosti Apple, která je často nazývána jako "MacIntels" nebo "MacTels", protože běží na procesorech od Intelu místo PowerPC které jsou používány v Mac. Hackovaná verze OSx86 je založena na pirátském software, který pochází od vývojářů Apple Developer Connection.

Kompatibilita a výkon


Nyní hacknutá verze OSx86 běží na noteboocích Dell a jiných PC s procesory Intel a AMD podporujících sadu instrukcí SSE3. Záleží na tom jaký hardware používáte. Podle slov manažera OSx86 Projektu tato verze pracuje na několika PC.

Zatím nikdo neví proč se zdá, že OSx86 běží na PC rychleji než na Mac. Hacker jehož nick je "cmoski", který údajně pracuje pro velkou softwarovou společnost uvádí následující dva názory. Příznivci Pentium tvrdí je, že je za zrychlením lepší architektura a rychlost Procesorů Intel. Oponenti, příznivci PowerPC zase tvrdí, že je tento systém není plnohodnotný OS X.

Závěr


Toto je podobná situace jako u Windows Vista, kdy se bety objevovaly na internetu ještě dříve než se objevila finální verze. Apple už zvažoval možnost přejít na levnější procesory Intel nebo AMD a toto jen tento vývoj uspíšilo.

Obrázky OSx86:





Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

max z IP 78.102.228.*** | 6.2.2010 12:55
Trošku zavádějící informace, nejedná se o prolomení ochrany chipsetu, ale o vyřazení kontroly přítomnosti EFI Biosu, tedy BIOSu, který je vlastní jablečným computerům. V současnosti se již také prodává Rebel EFI, což je modul do USB, který EFI Bios simuluje a není tak zapotřebí cracklé instalační médium.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a dvě