Nároky na hardware
Hlavně s příchodem Windows Vista velmi diskutované téma. Obecně se dá říci, že Linux funguje snad na všem. Hlavně pro starší počítače je Linux ideální volba – práce je svižnější než s XP natož s Vista. U nového počítače už není situace tak jednoznačná. Oba systémy fungují velice dobře a rychle. V tomto případě už hardware není limitující pro výběr systému a každý si může vybrat, jestli raději Mandrivu nebo Vista. Hráč rozhodně sáhne pro Windows, vývojář Java pro Linux. Pokud si chcete pořídit Windows Vista, nezapomeňte na minimálně 1GB paměti. Závěr: U starších počítačů vítězí Linux. U nových se vybírá podle zvyku, typu práce, software, který potřebuje apod.
Nastavení
Nastavení čehokoliv je ve Windows Vista stejné jako u XP. Klikačka. Jediným problémem může být najít, kde se dá funkce změnit. Některá nastavení se schovávají hodně hluboko. Nicméně stejný problém je i u Linuxu. Stejně je to o zvyku. Uživatel Windows najde většinu nastavení po slepu, uživatel Linuxu ve svém systému taky. Linux má navíc propracovanou příkazovou řádku. Ano, toto je přímo úžasné pro servery. Člověk se vzdáleně připojí k systému a může nastavit úplně všechno bez potřeby mít grafické GUI. Nicméně běžný uživatel si nechce pamatovat příkazy pro nastavení, které stejně zapomene, pokud je nepoužívá často. Toto je jeden z problémů, proč není Linux více rozšířen na úkor Windows. Přes GUI se nedá nastavit vše. Respektive jsou programy, které se nedají nastavit skoro vůbec. Jistě Linuxový guru nebo velice zkušený uživatel zvládne všechno. Ale běžný člověk si těžko pořídí domů takový operační systém, u kterého je třeba například výše zmíněné 3D rozšíření vzhledu plochy instalovat způsobem: stáhnu si zdrojové kódy, ty následně zkompiluji, potom … Vůbec s grafikou jsou v Linuxu problémy. Pokud se podíváte na fóra o Linuxu, zjistíte častou radu: pokud chcete Linux – nekupujte grafické karty ATI. Ano, za problémy s ovladači pro Linux, může samotný výrobce. Ovšem poškozuje to hlavně Linux. Závěr: Nastavení a instalace ve Windows je obvykle jednoduché. U Linuxu je situace stejná u většiny software. Pokud ovšem narazíte na software, který toto automaticky nezvládne, můžete se trápit i několik hodin a to třeba i zbytečně.
Cena
Takže, jak to vlastně vychází s cenou? Některé z vás asi napadne – vždyť je to jasné – Linux je zadarmo, Windows nejméně za 2500. Situace ovšem není zdaleka tak jasná. Když bere v úvahu výše uvedené omezení – ATI ne, tak se nám Linux už zadarmo nevychází. Sice pořizovací cena Linuxu jako takového je pořád zdarma, ale v těchto dnech vychází nejlíp cena/výkon jako grafika ATI 1950. Obdobně výkonná GeForce by nás vyšla výrazně dráže. Jistě jedná se o herní grafickou kartu – do kanceláře by takový rozdíl v ceně nebyl. To platí ovšem jen u desktopů. U notebooku do 20 tisíc sehnat GeForce? To dá celkem zabrat. Jistě pár modelů se najde, ale fakt jen pár. Obvykle mají grafiku Intel (od takové ruce pryč) a pak ATI. Čili kvůli Linuxu máme značně omezený výběr modelů, navíc GeForce bývají hlavně v dražších modelech. Někdo by mohl namítnout, že rozdíl mezi Intel a ATI – dejme tomu X1100, kterou mám v notebooku – je minimální. Není. Ona ta ATI je sice celkem slabá, ale má hadwarovou podporu T&L apod. Toto je celkem důležité, pokud si chcete občas pustit nějákou (i starší hru). Dále je třeba počítat s tím, že už přeinstalované Windows – hlavně u notebooků – stojí méně. Respektive stejný model, ale bez Windows je někdy levnější pouze o pár set, jindy o plnou cenu. Další záležitost, která by se mohla projevit do ceny je nastavení systému. Ano, linux stačí nastavit jednou a pak funguje. Problém je, že některé věci nastavit je oříšek. Třeba účetní program z Windows, rozchodit pod wine v Linuxu apod. V tomto případě může pomoct známý nebo soused za „flašku“. Problém je, že s novou komponentou, můžeme daného člověka potřebovat znovu. I to je třeba započítalo celkové ceny. Závěr: Cena operačního systému jako takového není všechno. V oblasti software najdeme i pro Windows programy zdarma – často se jedná o programy předělané z Linuxu: Gimp, OpenOffice… Je třeba brát v úvahu taky možné navýšení ceny u hardware.
Pár slov na závěr
Podle mě se nedá říct, jestli je lepší Linux nebo Windows. Vždy to záleží na konkrétní situaci. Hráči půjdou do Windows. Účetní, která má několik programů pod Windows, půjde pravděpodobně na Windows taky. Pro Linux hovoří cena – hlavně v případě, že si s Linuxem umíte poradit nebo máte čas zkoušet a učit se. Pro starší počítače taky Linux. Výběr operačního systému by měl člověk provést už před koupí počítače. Dobré řešení je i dualboot – Linux i Windows na jednom počítači. Při startu Pc se akorát vybere, jestli chcete načíst Linux nebo Windows.
Shrnutí záporů
Windows: * NTFS zastaralý a pomalý filesystem * WGA – ověření pravosti pořád a pořád dokola * Restarty – každou chvíli nějaký restart – u Linuxu se obvykle restartují jen služby * Více uživatelů najednou – např. po přihlášení přes vzdálenou plochu se přihlášený uživatel odhlásí – proč nemůže každý dělat na svém? * U Vista chybí protokol IPX – staré hry si člověk nezahraje po síti * Oproti Linuxu plno malware, virů apod. Linux: * Pomalu se zapíná * Jednou je OK v dialogovém okně vpravo, pak zase vlevo * Nutnost si pamatovat hromadu příkazů pro příkazový řádek * Složité (až nemožné) nastavení některých funkcí – dva monitory, přepínání mezi klávesnicemi, Beryl/Compiz u ATI…
Několik obrázků
Windows Vista přihlášení
WMandriva Linux přihlášení
Windows Vista šachy
Beryl má k dispozici zoom
Windows Vista - Network and Sharing center (Centrum síťových připojení)
Autor: Honzy