V tomto článku si popíšeme základní rozdíly mezi nejpoužívanějšími operačními systémy u nás. Bohužel nemám k dispozici Mac, který by bylo jistě zajímavé vyzkoušet. Hlavně v USA hodně používaný systém by za testovaní stál. V článku budeme testovat systém z pohledu základního domácího a pracovního použití – tzn. kancelářské práce, programování a dostane se samozřejmě i na hry.
Na čem testujeme
Tak na čem, že budeme testovat? Počítače budou dva a to podle mě v dnešní době průměrně výkonné a cenově dostupné. Cena lehce pod 20000 je v dnešní době přiměřená. Průměrný výkon volím záměrně, abych mohl vyzkoušet, jestli Vista vážně potřebuje nadprůměrně výkonný počítač. Desktopový počítač bude výkonnější než druhý notebook, ovšem cena přibližně stejná. Výkonnější a zároveň lehce herní počítač je osazen 64bitovým dvoujádrem od AMD. 1GB paměti je dnes už standardem a průměrné hraní podporuje dnes už low-endová grafická karta ATI 1650Pro. Vše doplňuje rychlý 320GB disk s 16MB cache. Samozřejmostí je DVD vypalovačka. Neobvyklým doplňkem je druhý LCD monitor – uvidíme, jak si testované operační systémy poradí s druhou, nezávislou plochou. Pracovní počítač je notebook vybavený obyčejným procesorem AMD Semptron 3400+. Pro pohodlnou práci máme k dispozici slušných 1,5GB paměti, ze které čerpá i grafická karta ATI X1100. U notebooku se vyplatí investovat do paměti a to hlavně z důvodu – co je v paměti, není třeba načítat z pomalých disků. Intelovské apod. grafiky se nevyplatí – co kdybychom si chtěli něco zahrát? Z toho důvodu jsem vybral alespoň sdílenou ATI. Vzhledem k velikosti RAM vůbec nevadí, že je sdílená. Pro přehlednost jsem zkráceně vypsal důležité parametry:
Desktop: AMD Athlon 64 X2 3800+ (2x2Ghz), 1GB RAM, ATI 1650Pro 265DDR3, 320GB SATA 7200ot. 16MB cache, DVD-RW, 2x LCD
Notebook: Acer Aspire 3103NWLMi + 1GB RAM: AMD Sempron 3400+ (1,8Ghz), 1,5GB RAM, ATI Xpress 1100 128VRAM, 80GB ATA 5400ot., DVD-RW, wifi
Windows
Pro nás test budeme nejčastěji používat Windows Vista a to v 64bitové anglické Business verzi. Anglické používám, protože přeložení systému se mi nelíbí a kvůli pár obrázkům nemá cenu systém přeinstalovat. Business verzi jsem vybral, protože nejlépe odpovídá mým požadavkům. Verze basic je v podstatě na nic. Home Premium má pro někoho možná zajímavé funkce. Já osobně nic nepoužívám – Media Center se mi zdá zbytečný stejně jako DVD Maker a Movie Maker pro vysoké rozlišení. Business verze obsahuje místo funkcí pro zábavu vyloženě pracovní výbavu a to hlavně Připojení ke vzdálené ploše, které hodně používám. Ještě častěji pak používám Network Center, česky řečeno Centrum síťových připojení. Ultimate verze obsahuje všechny funkce dohromady a navíc BitLocker Drive Encryption, což se nástroj pro ochranu dat.
Pro přehlednost přidávám tabulku funkcí jednotlivých verzí – volím raději anglickou, protože se mi zdá přehlednější. Český přehled najdete zde.
Občas se pro porovnání vrátím i k Windows XP. Přeci jenom to je zatím pořád nejpoužívanější operační systém na domácích počítačích nejen u nás, ale i ve světě.
Linux
U Linuxu je výběr distribuce mnohem složitější. Existuje jich celá řada a to považuji za nevýhodu. Každá distribuce je jiná, používá jiné aplikace pro nastavení, pro balíčky apod. Jde o to, že změna distribuce může být nepříjemná a je třeba se učit a zvykat na nové vlastnosti. Pro servery a zkušené uživatele bych doporučil distribuci debian. Pro domácí použití se asi nejvíce hodí Mandriva Linux. V dnešní době ve verzi 2007, která přidává mimo jiné i průhledné okna – čili podobné efekty jako nové Windows Vista. Jako další známé distribuce bych přidal SuSe a Ubuntu. Platí, že je třeba vyzkoušet, která verze uživateli „sedne“ nejlíp. V tom pomohou tzv. Live CD (DVD). Podle mě ideální nápad tvůrců. Live CD se načte pouze to paměti počítače a nic nezapisuje na pevný disk. Nehledě na to, jaký operační systém máte nainstalovaný, můžete vyzkoušet Linux a při tom se nebát o data na disku. Pokud se něco pokazí, případně se vám nebude systém líbit, stačí počítač restartovat. Obsah paměti se samozřejmě vymaže a po Linuxu nebude ani stopy. Další výhodou Live CD je, že je lépe připravené pro použití než čistá instalace. Obvykle vám najede automaticky síť, nainstaluje se televizní karta. Pokud máte opravdu štěstí, tak vám najede Compiz (průhledné okna/3D efekty plochy) zcela bez problémů. Jako konkurenta k Windows vybírám Mandrivu 2007. Pokud jste s angličtinou kamarádi, můžete zkusit test na výběr pro vás vhodné distribuce.
Instalace
Instalace u Linuxu nabízí hromadu nastavení. Instalace může mít od pár mega až po několik giga. Rychlost u běžné instalace trvá zhruba 30 minut. První část instalace je textová, druhá část potom už grafická. V tomto směru podobná jako u Windows XP. U Windows Vista je už instalace plně grafická. Rychlost opět kolem půl hodiny, čili podobně jako u Mandrivy.
Závěr: Instalace je u všech zmíněných systému zhruba stejná. Plně grafická instalce u Windows Vista není žádný zázrak. Délka instalace taky skoro stejná.
Autor: Honzy