Instalace Debianu

Napsal O webu (») 5. 4. 2005 v kategorii Operační systémy, přečteno: 2583×
http://www.debian.org/Pics/debian.png

Instalace Debianu

Jak jsem již uváděl, nejlepší volba pro desktopový systém je pro nás Debian Sarge . Stahneme si jej tedy, a nebo chcete-li Debian Woody. Jakmile si tyto soubory stáhneme, vypálíme si je jako boot CD. Jde z nich nainstalovat jádro a základní součásti systému pro instalaci ze sítě, respektive z internetu. Nemáte-li dostatečně rychlý přístup k internetu, musíte si obstarat celou distribuci (cca 6CD), buď si ji koupíte za pár korun v obdchodě, nebo stáhnete u kamaráda z internetu.

Jakmile máme bootovací CD, vložíme jej do mechaniky a nabootujeme z tohoto CD. Objeví se nám úvodní obrazovka Debianu s příkazovou řádkou, kde můžeme zadat parametry instalace. Instalace Debianu Jak jsem již uváděl, nejlepší volba pro desktopový systém je pro nás Debian Sarge unstable.

Stahneme si jej tedy z http://cdimage.debian.org/pub/cdimage-testing/sarge_d-i/i386/rc2/sarge-i386-netinst.iso , chceteli Debian Woody testing http://cdimage.debian.org/pub/cdimage-testing/daily/i386/20050109/. Jakmile si tyto soubory stahneme, vypalime si je jako boot CD. Jde z nich nainstalovat jádro a základní součásti systému pro instalaci ze sítě, respektive z internetu. Všechny možnosti se nám zobrazí po zadání kláves F1 -- Fx, přičemž F1 zobrází to co nám zobrazí jednotlivá FxJ.

Budeme chtít nainstalovat Debian s 2.6 jádrem, jelikož Debian ještě standardně instaluje jádro 2.4, zadáme do příkazové řádky volbu linux26. Pro zkušené uživatele, kteří vědí jaký mají přesný hardware a už někdy Linux instalovali je dobrá volba expert26, která umožňuje maximálně kontrolovat instalaci a zkompilovat jádro na míru daného PC a vybrat unstable distribuci. Dále je pro notebooky a PC s LCD displejem důležité zadat volbu "linux vga=771 noapic nolapic", jinak dále na obrazovce uvidíte dále velké houby. Pro LCD tedy napíšeme do příkazové řádky "linux26 linux vga=771 noapic nolapic". Ostatní píší jen "linux26".

Poté nám instalační program dá na výběr jazyky včetně češtiny. Další důležitá věc z instalaci je rozdělení disku a vytvoření oddílů pro linux.

Abyste předešli komplikacím doporučuji již ve Windows pomocí Partition magic 8 vytvořit cca 3Gb (lepší je 5, podle toho co v Linuxu chte mít instalováno)oddíl typu Ext3 a podle velikosti paměti RAM (zhruba stejně veliký jako RAM) Swap oddíl. Toto lze samozřejmě udělat pomocí utility instalačního programu,ale jak sem řek, přejdete komplikacím. Instalační program nás vyzve k označení přípojného bodu /. Vybereme tedy předem vytvořený oddíl Ext3 a označíme jej jako přípojný bod povolíme provedení změn. Až se nás instalátor zeptá zda má nainstalovat zavaděč více systémů GRUB, povolíme mu to. (LILO lze zvolit jen v Expert modu).

Poté pokud jsme připojení k síti nás instalátor vyzve buď k zadání IP adresy, nebo ji zkusí vyhledat pomocí DHCP.

Základ je po chvíli instalován, instalátor nás vyzve k vyjmutí CD a PC restartuje.

Po krocích typu výběr jazyka se spustí správce balíčků Atitude. Zde si postupnym vyberem jednotlivých balíčků zvolíme aplikace, jež potřebujeme. Hlavně bych doporučoval vybra balíčky typu ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) je projekt v jehož rámci bylo vyvinuto mnoho ovladačů pro nejrůznější zvukové karty. Součástí stávajících jader linuxu je tzv. free verze ovladačů Open Sound System (OSS/Free).

ALSA má v budoucnu OSS/Free v Linuxu zcela nahradit. Součástí současné stabilní větve jádra (2.6) ovšem není a proto je nutné ji instalovat manuálně, v Debianu nejlépe pomocí Aptitude, ale o něm až příště.
Autor: tojflik

Štítky: debian
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a sedm