Mediawiki
Mediawiki je webová wiki aplikace ("wiki" znamená v havajštině "rychlý"), umožňující publikovat a sdílet informace mezi uživateli internetu. Ti mohou články sami velice snadno vytvářet, editovat, doplňovat či opravovat. Mediawiki je dostupná pod GNU GPL licencí a používají ji mimo jiné veškeré projekty nevýdělečné organizace Wikimedia Foundation (nejznámější je mnohojazyčná webová encyklopedie Wikipedia).
Více o projektu MediaWiki: cs.wikipedia.org/wiki/MediaWiki
Odkaz na encyklopedii Wikipedia: en.wikipedia.org/wiki
Testovací verze na opensourcehosting.cz: mediawiki.opensourcehosting.cz
Stažení a instalace
Instalace sestává z několika jednoduchých kroků. Instalační balíček ve formátu gz (unixovský komprimovaný soubor) stáhnete z umístění na sourceforge.net. Formátu gz se nebojte, rozbalit ho umí dekompresní programy jako WinZip nebo WinRAR. Po rozbalení rovnou nahrajte celou složku na server. Během uploadu dávejte pozor na případná přerušení, souborů MediaWiki je hodně a ve velkém množství složek, v případě přerušení uploadu riskujete nefunkčnost programu. Nyní se přihlašte na webftp a změňte práva k adresáři config na 777 (všichni mohou číst, zapisovat, vstupovat do adresáře).
V dalším kroku je třeba nastavit připojení k databázi a ostatní údaje. Předpokládejme, že máte MediaWiki přímo v kořenovém adresáři stránky, otevřete tedy stránku www.mojedomena.tld/config/. Otevře se konfigurační rozhraní. Na začátku stránky je předinstalační kontrola, varování "set_time_limit()", "register_globals" a "safe mode" můžete ignorovat, důležitý je řádek "Environment checked. You can install MediaWiki."
První část je věnována nastavení názvu Vaší wiki, jazyku, licence nebo přihlašovacích údajů admina. Dále Vás bude zajímat zejména nastavení připojení k databázi. V políčku Database host ponechte "localhost", políčka Database name, Database username, Database password vyplňte ve shodě s Vašimi údaji pro připojení k databázi. Jméno databáze je většinou shodné s username, s tím rozdílem, že tečky jsou nahrazeny spodním podtržítkem. Pokud MediaWiki sdílí stejnou databázi s jinými programy (nedoporučuji), je vhodné vyplnit políčko Database table prefix (např. "mw_"). Ostatní políčka nevyplňujte a klikněte na "Install MediaWiki!".
V dalším kroku se připojte k FTP a přesuňte soubor LocalSettings.php z adresáře config do hlavního adresáře MediaWiki a nastavte mu práva (například přes webftp) na 644 (rw-r--r--). Poté smažte celý adresář config. Nyní je instalace hotova, jak si můžete ověřit přímo na hlavní stránce.
Povolení nahrávání souborů
Upload souborů je určitě jednou z důležitých vlastností MediaWiki, jeho povolení (zvláště na serverech se safe mode on) však není úplně jednoduchá záležitost, proto jej zde popíšu. Pro povolení uploadu otevřete soubor LocalSettings.php, který jste před chvílí přesouvali, a přidejte do něj řádek: $wgEnableUploads = true;
Zároveň se ujistěte, že se v souboru naopak nenachází řádek $wgEnableUploads = false;
Stejný proces zopakujte ještě jednou, tentokrát se souborem DefaultSettings.php v adresáři includes. V něm hledejte řádek $wgHashedUploadDirectory = true;
Ten smažte, pokud existuje, a přidejte řádek $wgHashedUploadDirectory = false;
Posledním krokem je nastavení práv k adresářům, do kterých se budou obrázky a jiné soubory ukládat. Ve webftp tedy změňte práva k adresářům images, images/archive, images/thumb a images/temp na 777 (vše povoleno). Po opětovném načtení stránky MediaWiki se v levém menu objeví položka "Načíst soubor".
Nyní máte instalaci kompletní a MediaWiki plně funkční, pro více informací o další konfiguraci programu navštivte stránky www.mediawiki.org/wiki/Manual:Configuration_settings, samotný návod k instalaci v angličtině je na adrese meta.wikimedia.org/wiki/Help:Installation. Na stránkách mediawiki.org se nachází i uživatelský návod k aplikaci.