MAMBO

Napsal O webu (») 11. 4. 2005 v kategorii Opensource, přečteno: 7886×

 

Redakční systém Mambo - Projekt Open Source

Nejdříve něco o systému Mambo

Vytvořit si vlastní web je dnes již poměrně snadné, ale k tomu, aby člověk vytvořil slušný redakční systém, potažmo služný web s možnostmi vkládat články, aktuality, mýt statistiku na reklamu a mnoho dalšího, tak tomu by člověk opravdu potřeboval celkem dost času, znalostí a zkušeností.
A tu nastupuje síla projektu Mambo. Jeho největší předností je to, že je šířen pod GNU/GPL licencí a při jeho návrhu se dbalo především na jednoduchost ovládání. Takže správu rozsáhlého webu pod Mambem zvládne i začátečník, který dokonce nemusí mít ani znalost HTML! Stáhnout si ho můžete například tady: www. mamboserver.com, nebo tady: www.mamboserver.cz
Na pár zádrhelů však může nastat při instalaci, takže se na ni podíváme, ale ještě si o tomto projbrektu řekněme pár podrobností.

Začněme obecně:

Tak především je Mambo plně databázový systém, kde mohou články přidávat různí redaktoři. Samozřejmě lze do článků vkládat obrázky a také si lze přizpůsobit layout stránky změnou obsahu sloupců. Rovněž nečiní žádný problém vkládat fóra, ankety (i na zvolených stránkách), soubory ke stažení a mnoho jiných komponent.

Trochu technicky:

Mambo lze provozovat na Linuxu, Windows, MacOSX, Solaris, FreeBSD a AIX (vyčteno z dokumentace, projekt jsem testoval pouze na prvních dvou systémech, ale vzhledem k jeho tvorbě se dá tušit, že na ostatních systémech to poběží stejně bezproblémově)

Co se administrace týče, dalo by se o něm říct asi toto:

Možnost změnit pořadí objektů v novinkách, FAQ, článcích a pod. jistě nikoho neohromí, ale může se hodit například automatické střídání aktualit velice dobře provedené a hlavně jednoduché vkládání obrázků do textu. Vše lze navíc uložit do archivu (jako například staré články). Co se mlže hodit autorům, nebo čtenářům je možnost upozornit známého na článek nebo jej připravit pro tisk a navíc máte k dispozici jednoduchý textový editor pro vkládání textu, již zmiňovaných obrázků, odkazů atd. (bez nutné znalosti HTML!)

A navíc lze vzhled webu jednoduše změnit pomocí šablon, které jsou často volně dostupné na internetu.

Tak co na to říkáte? No psal by to člověk sám, když je něco takového k dispozici zdarma a legálně? Jistě, má to i své mouchy, ale v tom je krása Open Source projektů. Co se Vám nelíbí, přepíšete, nebo doplníte. Tak a teď již ke slíbené instalaci.


Instalace

Vše začíná (jak jinak :) nakopírováním souborů na Váš web a spuštěním preinstallu. Ten Vám více méně ukáže, co máte nastaveno a připraveno správně k instalaci projektu. Pokud Preinstall zjistí nějaké nedostatky, upozorní Vás na ně a případně poradí, jak je vyřešit. Stránky jsou sice v angličtině, ale vystačíte s běžnými výrazy, nebo malým příručním slovníčkem, takže se neděste. My jsme vše testovali jak na lokálním stroji s Windows a instalací PHP Triad, tak na serveru banan.cz s operačním systémem Linux, kde si výsledek můžete ostatně také prohlédnout a osahat na této adrese: http://mambo.opensourcehosting.cz/.
Jak asi může dopadnout kontrola Preinstallu se můžete podívat tady:
preinstall
Samozřejmě, že ne vše, co Vám preinstall označí jako vhodné je dobré na svém serveru povolit. Tak například pokud používáte Safe Mode, tak si je klidně můžete nechat zapnutý, protože to více méně nebud mít žádný vliv na běh Mamba.
Takže potom co si například nastavíte chmodem adresáře, a odkliknete, že souhlasíte s licenčními podmínkami (I Accept the GPL License) Vás to pustí dále k nastavování samotných systémových věcí.

Krok 1 a 2

V prvním kroku se setkáte s nastavením databáze, což pro je laika více méně jen opsání údajů dodaných administrátorem jeho serveru. Pokud se při tom nesplete a kontrola spojení na databázi proběhne v pořádku (bude Vás o tom instalátor informovat pomocí hezkého slova SUCCESS) budete v dalším kroku nastavovat jméno Vašeho nového webu.

Krok 3

Nyní Vás čeká nastavení URL a správných cest na Vašem serveru. Pokud ale ovšem používáte standardní a dobře nakonfigurované servery a budete projekt používat z adresářů, kam jste nahráli všechny jeho soubory, budou tyto údaje již přednastaveny. Další údaje jako e-mail adresu na administrátora projektu. Také zde naleznete volbu ke změně atributů pro zápis potřebných adresářů, pokud jste si je nenastavili ručně.

Krok 4

K tomuto kroku Vám doporučuji si vzít tužku a papír, protože budete vyplňovat údaje o administrátorovi a to především jeho jméno a heslo, které když zapomenete budete jen s obtížemi zjišťovat, nebo budete instalaci opakovat :D
Pokud nemáte nastavena přístupová práva ke konfiguračnímu souboru, budete mít možnost si jeho obsah zkopírovat a nahrát na server sami.

Když vše dopadne, tak jak má, uvítá Vás projekt svou úvodní obrazovkou s dalším upozorněním:

preinstall_OK
Takže pokud nechcete, aby Vám s projektem někdo posléze nepěkně zahýbal, tak nezapomeňte smazat adresář POUZE s instalačními soubory (včetně podsložek).
Instalace - doplněkInstalovali jsme verzi distribuovanou jako MamboV4[1].5.2-Stable, ke které byl k dispozici patch na verzi 5.2.1., přičemž celá oprava spočívala v pouhém nahrazení některých souborů projektu. Ale archiv byl připraven v podobě, kdy stačilo kořenový adresář nahrát na kořenový adresář projektu a vše bylo hotovo.


Konfigurace

Po tom co výše zmíněný adresář z webu odstraníte, máte k sipozici administrační část. Její tvůrci opět pamatovali na veškeré kontroly, který Vám můžou při administraci pomoci k tomu, aby jste nepátrali po tom, proč se něco neděje, nebo děje tak jak nemá. Takže pokud například zamezíte přepsání konfiguračního souboru, uvidíte to pěkně červeně na bílém (viz. obrázek níže - češtiny).

Administrace
Až tady si člověk možná uvědomí, jak rozsáhlý a propracovaný systém Mambo je. Opravdu klobouk dolů autorům.
Čeština není pro Mambo více méně žádný problém. Stačí, když si ji stáhnete z českého webu prjektu a nahrajete do adresáře Language. Pak již stačí v administrační části na existenci dalšího jazyka upozornit jednoduchým způsobem, jak je vidět na následujícím obrázku.

cestina
Stačí nastavit časovou zónu a kód pro jazyk. Počeštění je zpracováno dobře (samozřejmě mimo ukázkových předvyplněných článků, které zůstanou v anglickém originále). Na jedinou, možná poměrně podstatnou chybu s češtinou jsem narazil při zkoušení vyhledávání. Pokud do článku vložíte hezká česká slova, jako například - nejkulaťoulikantější - tak je engine pro vyhledávání nenajde :( Zjištění, proč se tato chyba vyskytuje je již na čtenáři.
Jak poté výsledný, počeštěný projekt v základním kabátě vypadá, můžete vidět na následujícím obrázku.
mambo

Autor: mimi

Štítky: Opensource
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
banan.czMgr.Radovan Kaluža | 13.8.2007 04:14
pokudě někomu nefunguje diakritika

at v souboru
mambo/includes/database.php

doplní rádek
@mysql_query ("SET NAMES CP1250");

výsledek
               $this->_table_prefix = $table_prefix;
               $this->_ticker = 0;
               $this->_log = array();

     @mysql_query ("SET NAMES CP1250");
       }
       /**
       * @param int
       */
       function debug( $level ) {


emil z IP 195.47.18.*** | 18.8.2007 17:49
Je dobré uvádět, o jakou verzi Mamba se jedná.
V aktuální verzi 4.6.2 bych doporučoval používat kódování UTF-8, v Mambu není potřeba provádět žádné zásahy. Ovšem před instalací je třeba nastavit porovnávání (collation) databáze MySQL na utf8_general_ci, nejlépe pomocí phpMyAdminu, je to snadné.
banan.czMgr.Radovan Kaluža | 10.6.2007 23:29
doporučujeme českou lokalizaci mamba,  běžící na www.banan.cz bez problémů

viz http://www.mambodrom.cz/
doporučuji před instalací mamba pročíst si

http://forum.mamboserver.com/archive/index.php/t-179.html
MartinCZ z IP 213.210.175.*** | 4.9.2005 10:28
Snad nebudu OT, cist se mi to enchtelo, ale pokud jde o safe mode patch, tak je celkem na nic, protoze zakladem Mambo jsou komponenty. A ty vesem podlehaji Safe Mode Off. Znam myslim jen dve komponenty na obrazky, ktere maji moznost pracovat pri safe mode on, ale to jsou fak vyjmky.

Takze se k doporuce ni Admina nepripojim a naopak doporucuju rict si u podpory o vypnuti Safe Mode, pak neni co resit... Viz www.iOpava.cz
MartinCZ z IP 213.210.175.*** | 4.9.2005 10:30
Jiank nejvetsi sbirka pocestenych komponent je bud na www.mamboportal.cz kde vam tamni komunita poradi i v jinych probelmech anebo pak na mych strankach www.petrasek.info/MamboMCZ kde je k dispozici balik MamboMCZ plne testovany na Bananu a slape jak hodinky.
Josef z IP 89.102.193.*** | 2.1.2007 19:29
http://www.hypothesis-of-universe.com/index.php?nav=m

zde se dovíš víc
Dalliance z IP 82.100.9.*** | 21.4.2005 11:58
Dobrý den, používám mambo již nějakou dobu, nyní mám poprvé hosting u Vás a mám menší problém s instalací component a modulů přes administraci mamba, nejdou mi rozbalit instalační zip soubory (nelze najít soubor XML). Prosím o radu, děkuji.
Dall.
Klik z IP 158.196.68.*** | 2.5.2005 23:39
Chyba bude patrne v nazvech. Archiv pravdepodobne obsahuje velka mala pismenka a v kodu jsou psana jinak. Hosting je na linuxu, takze i takovahla malickost neni jendo.
Geliberd z IP 84.242.95.*** | 3.7.2005 23:45
no mam podobny problem a at delam pismena jak delam tak to nejde.Vim ze u jineho poskytovatele jsme musel nahrat soubory pras ftp a pak rucne esitovat databazi coz se mi tady pri zaplacenem hostingu nechce smajl
introvert z IP 88.101.113.*** | 27.7.2006 17:51
Problém není v malých nebo velkých písmenech, ale v SAFE MODE. Pokud je ON, pak se objeví právě ta hláška, o které píšete.
banan.czMichal | 28.7.2006 12:12
je možno přesunout na server se SAFEMOD OFF, ovšem nedoporučujeme
Pavel z IP 213.220.238.*** | 17.4.2005 11:34
Mám dotaz ohledně instalace Mambo na hostitng banan.cz. Jak mám přenastavit u "configuration.php" a "Session save path" z Unwriteable
na Available nebo Writeable? děkuji. P.
mimi z IP 158.196.68.*** | 18.4.2005 09:02
Pokud pouzivate nejakeho ftp klienta kterym jste nahral vsechny zdrojove soubory na Vase konto (napr. windows/total commander,winNC,VC,...) staci dat v menu soubor/file zmena atributu/attributes a tam nastavit pritupova prava pro skupinu, popr. svet na zapis/writable. Pokud experimentujete nekde u sebe, staci to same udelat pomoci prikazu CHMOD a nastavit prava na 666.
Pavel z IP 195.245.209.*** | 19.4.2005 12:23
Popsaný postup právě fungoval u všech adresářů, právě kromě souboru "configuration.php" a "Session save path" var/lib/php4 není na mém ftp, ale je to na serveru banan.cz? Prosím o pomoc smajl P.
Klik z IP 158.196.68.*** | 2.5.2005 23:41
configuration.php musi byt nahran primo v adresari mamba, takze se ty atributy meni uplne stejne jako vse ostatni. Pokud nemas pravo zapisu do Session udelej si je v databazi. Pri nistalaci je tam ta volba.
marcel z IP 88.212.31.*** | 9.3.2006 12:16
Mne stale pri instalacii vypise toto:The XML page cannot be displayed
Cannot view XML input using XSL style sheet. Please correct the error and then click the Refresh button, or try again later.


--------------------------------------------------------------------------------

Only one top level element is allowed in an XML document. Error processing resource 'http://www.studio4.sk/inzercia/install...

<b>Warning</b>:  fopen(../configuration.php): failed to open stream: Permission denied in <b>d:\domains\ww...

co je to za chybu?Co treba spravit, aby to fachcilo?
pravděpodobně používáte nějakou špatnou cestu

hláška říká, že není možné soubor otevřit
Josef z IP 81.95.106.*** | 5.9.2005 00:27
Je to hezké, jenomže ta čeština se nedá stáhnout. Pod odkazem je jen nějaká hláška o nesprávném ID. smajl


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a dvě