Instalace Moodle- na BANAN.CZ

Napsal O webu (») 24. 1. 2007 v kategorii Opensource, přečteno: 4042×

Úvod

Moodle je Open Source software pro výuku na internetu. Slouží především pro tvorbu výukových systémů a elektronických kurzů. Název softwaru Moodle vychází z anglických slov Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment (Modulární objektově orientované dynamické prostředí pro výuku). Jako ukázka může posloužit http://moodle.opensourcehosting.cz/.

Příprava k instalaci

Před vlastní instalací produktu je nutno provést několik kroků. Asi vás budou nejdříve zajímat prostředky, které jsou nutné pro úspěšný chod aplikace. Moodle potřebuje pro svůj chod fungující PHP a databázi. Moodle existuje v několika verzích, nejnovější(leden 2007) je verze 1.7, která vyžaduje PHP 4.3.0 nebo novější a MySQL 4.1.16(pokud využíváte databáze MySQL). Databáze MySQL není jediná, kterou můžete použít, Moodle spolupracuje i s databázemi Oracle, PostgreSQL a SQL. Stáhnout lze i verze starší, které spolupracují i se staršími produkty.

Stáhnutí produktu

Domovské stránky produktu naleznete na http://moodle.org/. Software můžete stahovat v sekci Download v několika verzích. K dispozici máte jak .zip soubory, tak .tgz. Můžete si také stáhnout Kompletní instalační balíček (Moodle+Apache+MySQL+PHP) a to jak pro Windows, tak i pro Mac OS. Standardní zabalené soubory zabírají okolo 10MB, instalační balíčky okolo 50MB. Dále budeme popisovat instalaci Moodle 1.5.4 na Banan.cz. Samotná instalace zabere asi 40 minut.

Instalace

  1. Stáhnutý archiv si nejdříve rozbalte na lokální disk. Před nahráváním souborů na internet, doporučujeme vymazat jazykové balíčky, které nebudete potřebovat, čímž se velmi urychlí přenos dat. Jazykové balíčky jsou ve složce lang. Určitě zachovejte složky cs, en, en_us.

  2. Nyní můžete všechny soubory ve složce moodle přenést na server.

  3. Jakmile se dokopírují sobory na server, můžete začít s vlastní instalací a to tak, že zadáte do okna prohlížeče adresu http://www.vaseadresa/moodle, pokud jste nahrávali do kořenové adresáře vašich stránek složku pojmenovanou moodle. Pokud jste jen zkopírovali obsah adresáře, instalace začne zadáním adresy vašich stránek. Jestliže vše proběhlo v pořádku, měla by se vám ukázat úvodní stránka, s výběrem jazykové mutace.

  4. V dalším kroku se otestuje nastavení PHP.

  5. Následuje nastavení adresářů instalace Moodlu. Webovou adresu a adresář Moodlu netřeba měnit, důležitá je položka Datový adresář. Je to adresář, do kterého bude Moodle ukládat nahrané (uploadované) soubory. Vytvořte proto na webovém serveru složku s názvem moodledata. Této složce musíte nastavit práva pro zápis. To provedete například v Total Commanderu tak, že označíte daný adresář a zvolíte položku Soubor, Změna atributů. Nyní zaškrtněte volby zápis tak, aby se práva změnila na 777. Na instalační stránce nyní upravte cestu k adresáři moodledata.

  6. Další krok instalace se týká nastavením databáze. Pro úspěšné nastavení musíte mít aktivní databázi na hostitelském serveru. V instalaci vyberte typ databáze a zadejte další požadované informace. My jsme jako Hostitelský server zadali banan.cz .

  7. V dalším kroku se provede kontrola programového prostředí. Je-li vše v pořádku, můžete postoupit ke stáhnutí jazykového balíčku. Češtinu naleznete na http://download.moodle.org/download.php/lang16/cs_utf8.zip. Jazykový balíček ale může být součásti instalace, nebo se k jeho instalaci můžete rozhodnout později.

  8. Dále bude následovat vytvoření souboru config.php. Pokud se samotné instalaci nepovede umístit soubor config.php, budete vyzváni k jeho vytvoření a nahrání do kořenového adresáře Moodle na server. Obsah souboru, který uvidíte v okně instalace zkopírujte do prázdného souboru, pojmenujte config.php a odešlete na server.

  9. V dalším kroku instalace budete vyzváni k potvrzení licence GPL, kterou musíte přijmout, abyste mohli pokračovat v nastavení.

  10. Následuje automatické nastavení databáze a vytvoření tabulek. Vy budete jen vyzváni v několika krocích potvrdit změny v databázi. Úspěšnou instalací vznikne ve vaší databázi 132 novách tabulek.

 

Problémy při instalaci

V následující obrazovce se může objevit nepříjemná hláška: Fatal error: Allowed memory size of ... S tímto se vypořádáme nahráním do kořenového adresáře Moodlu soboru .htaccess s obsahem php_value memory_limit "16M" . Toto by mělo problém vyřešit, v opačném případě kontaktujte administrátora serveru. Pokud se vám toto přihodí při instalaci na lokálním serveru, změňte v souboru php.ini řádek
memory_limit = 8M;zamemory_limit = 16M;Soubor uložte a server restartujte.

Dokončení instalace

Po úpravě databáze již nejste daleko úspěšného dokončení instalace. Bude po vás požadováno vytvoření administrátorského konta, u kterého si pečlivě nastavte a zapamatujte heslo a e-mailovou adresu. Další nastavení rozhraní si již uvažte podle sebe, vše se dá ale pohodlně změnit kdykoli později.

Práce s Moodle

Samotná práce s Moodle není obsahem tohoto článku, budeme se jí zabývat příště. Přejeme mnoho úspěchů s používáním produktu Moodle.
Autor: koshee

Štítky: Opensource
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a šest