UMTS - úvod, 1.díl

Napsal (») 4. 11. 2009 v kategorii Mobilní sítě, přečteno: 1966×

Tato série článků vychází ve spolupráci s Doc. Ing. Janem Žídkem, CSc., kterému tímto děkuji za poskytnuté materiály a konzultaci v problematice.

STANDARD UMTS A JEHO VÝVOJ

Předchůdcem UMTS byla druhá generace standardu mobilních telefonů – dnes nejrozšířenější GSM, které v masovém měřítku odstartovalo v roce 1990 a ve druhé polovině devadesátých let minulého století zažilo obrovský boom. Mezinárodní spolupráce na rozvoji této druhé generace probíhá v Evropě pod záštitou organizace ETSI (European Telecommunication Standard Institute), která veřejně publikuje odpovídající materiály k tomuto standardu. Ani v rámci druhé generace standardu mobilních telefonů se však nepodařilo vytvořit celosvětově platný standard a na světovém trhu spolu soutěží Evropa, USA a Japonsko se svými systémy, jak to ukazuje následující tabulka:

Obr-1

Mobilní telefony druhé generace se vyznačují následujícími charakteristickými znaky:

  • TDMA (Time Division Multiple Access) - systém násobného přístupu s časovým dělením

(s výjimkou systému IS 95)

  • Plně digitalizované rádiové kanály (datový kanál i signalizace)
  • Hlasové služby a nízko rychlostní datové služby (9,6 – 14,4 kbit/s)
  • Zabezpečení proti odposlechu a zneužití účastnického čísla
  • Mezinárodní roaming

Systémy druhé generace byly koncipovány pro hlasové služby, ale nedostačovaly při narůstající potřebě vysokorychlostních datových přenosů. Aby se vyrovnaly alespoň přenosových rychlostem dosahovaným při datových přenosech v systémech používajících pevných linek, vznikaly modifikace, které jsou označovány jako 2,5 generace systémů mobilních telefonů a které tvoří mezistupeň na cestě ke třetí generaci.


Základem těchto modifikací je zpravidla sdružování časových slotů (multislotting), což vede k lineárnímu nárůstu možné přenosové rychlosti při datových přenosech. V první generaci mobilních telefonů znamenal multislotting nutnost vybavit koncová zařízení odpovídajícím počtem transceiverů, což zvyšovalo velikost, hmotnost a cenu koncových zařízení, proto se tento způsob nevyužíval. Ve druhé generaci je fyzický kanál definován frekvencí a příslušností k časovému slotu, proto je možné modifikací koncových zařízení snadno využít principu sdružování těchto kanálů bez nutnosti zvyšovat velikost, hmotnost a cenu koncových zařízení. Systémy s využitím sdružování slotů 2,5 generace se označují jako HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) a GPRS (General Packet Radio Service). Ve spojení s novými typy modulací potom EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution). Tyto systémy už dosahují pro datové přenosy takové výkonnosti, že se stávají předstupněm k přechodu ke třetí generaci a mohou ji po ně-jakou dobu nahrazovat.

Obr-2

Hodnoty uváděné v tabulce platily podle specifikací GSM v roce 2002, výrobci telefonů však jsou schopni nalezením nových řešení tyto hodnoty překročit.

Literatura

[1] DOC. ING. ŽÍDEK, CSC., Jan. UMTS – ZÁKLADNÍ PRINCIPY ČINNOSTI. [s.l.], [2009?]. 54 s. Přednáška.

 

Štítky: UMTS
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a sedm