WDCMA RÁDIOVÉ ROZHRANÍ
Při komunikaci mezi základnovou stanicí (node B) a mobilní stanicí (UE) rozlišujeme dva směry:
- Downlink - základnová stanice vysílá, mobilní přijímá
- Uplink - mobilní stanice vysílá, základnová přijímá
Pro realizaci duplexního provozu, musíme oba tyto směry fyzikálně od sebe oddělit. Používají se k tomu dva principy:
- TDD Half-duplex Time Division Duplexing
- FDD Full-duplex Frequency Division Duplexing
TDD Half-duplex Time Division Duplexing
V časově děleném duplexu jsou oba směry komunikace (uplink a downlink) od sebe odděleny v čase, jak to ukazuje následující obrázek:
Při tomto způsobu v daném čase vysílá buď základnová, nebo mobilní stanice, ale nemohou nikdy vysílat současně. V obou směrech se pro vysílání používá tatáž frekvence. Předem je potřeba domluvit, kdo bude vysílat a jak dlouho.
Praktickým příkladem může být surfování po Internetu. Ve směru uplink zadáváme požadavek na zobrazení webové stránky a ta se potom následně ve směru downlink stahuje do mobilní stanice. Toto je typická úloha s velkou nesymetrií v čase využití obou směru, pro kterou se časově dělený duplex hodí ideálně. Nehodí se však například pro hlasovou telefonii, kdy vyžadujeme plný duplex. To je důvodem, proč je tato technologie vytlačována technologií plného duplexu s frekvenčním dělením.
FDD Full-duplex Frequency Division Duplexing
V této technologii se pro každý z obou směrů komunikace používá jiná frekvence – každý kanál mezi základnovou a mobilní stanicí je tedy složen ze dvou frekvencí s definovaným odstupem (duplex spacing).
V tomto systému nemusí mobilní a základnová stanice koordinovat svá vysílání a mohou vysílat současně, což je ideální například pro hlasovou telefonii. Nevýhodou je neefektivní využití pásma, když některá strana nevysílá – v tom byl systém TDD výhodnější, nicméně FDD je implementován prioritně.
Literatura
[1] DOC. ING. ŽÍDEK, CSC., Jan. UMTS – ZÁKLADNÍ PRINCIPY ČINNOSTI. [s.l.], [2009?]. 54 s. Přednáška.