UMTS - TDMA, 5.díl

Napsal (») 16. 11. 2009 v kategorii Mobilní sítě, přečteno: 3373×

TDMA – Time Division Multiplex – multiplex s časovým dělením

Je to technika široce rozšířená v každodenním životě, kdy více lidí sdílí jeden zdroj i v technické praxi. V mobilních rádiových systémech se tato technika začala používat od druhé generace těchto systémů. Dříve bylo technické řešení precizní časové synchronizace příliš drahé.

Účastník TDMA systému má přesně určenu frekvenci kanálu a počátek a konec časového intervalu, po který může kanál využívat. Zařízení tedy nevysílá nepřetržitý signál, ale krátké pulzy, které se označují jako bursty, které se musí vejít do definovaného časového schématu.

Obr-4

Doba, po kterou může zařízení vysílat se jmenuje časový slot. Pro zabránění interferenci časových slotů je zapotřebí precizní časová synchronizace. Implementace TDMA je smysluplné jen u digitálních signálů, které jsou vhodné pro přerušovaný způsob vysílání. Vzniklé mezery jsou vyplňovány kompresním algoritmem – na straně přijímače je tedy nepřerušovaný signál, který se dekomprimuje.

Hlavní výhody této technologie jsou následující:

  • Nižší náklady na hardware – více uživatelů je obsluhováno jediným transceiverem - zá-kladnové stanice jsou kompaktnější a levnější. Na straně mobilní stanice lze zvýšit přeno-sovou rychlost agregací časových slotů.
  • Menší spotřeba z baterií – zařízení nevysílá nepřetržitě – baterie mohou být menší a lehčí.
  • Časové intervaly mezi vysíláním a příjmem lze využít pro monitoring sousedních základnových stanic – to napomáhá efektivnímu předávání hovoru či služby mezi buňkami.

Tato technologie má však i následující nevýhody:

  • Vysoké náklady na synchronizaci – precizní časová synchronizace je základním předpo-kladem činnosti, je potřeba zavést pro tento účel další pomocné a řídicí signály
  • Zvyšuje se nárok na výkon procesoru – řízení a časování vyžaduje vysoký výkon procesoru
  • Pulzní vf signály – na frekvenci cca 217 Hz vzniká rušení blízkých zařízení ve slyšitelném pásmu – slyšitelné rušení např. v rádiu, je-li mobil blízko. Toto rušení může ohrozit i správ-nou funkci některých zařízení.

Literatura

[1] DOC. ING. ŽÍDEK, CSC., Jan. UMTS – ZÁKLADNÍ PRINCIPY ČINNOSTI. [s.l.], [2009?]. 54 s. Přednáška.

 

Štítky: UMTS
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a osm