TDMA – Time Division Multiplex – multiplex s časovým dělením
Je to technika široce rozšířená v každodenním životě, kdy více lidí sdílí jeden zdroj i v technické praxi. V mobilních rádiových systémech se tato technika začala používat od druhé generace těchto systémů. Dříve bylo technické řešení precizní časové synchronizace příliš drahé.
Účastník TDMA systému má přesně určenu frekvenci kanálu a počátek a konec časového intervalu, po který může kanál využívat. Zařízení tedy nevysílá nepřetržitý signál, ale krátké pulzy, které se označují jako bursty, které se musí vejít do definovaného časového schématu.
Doba, po kterou může zařízení vysílat se jmenuje časový slot. Pro zabránění interferenci časových slotů je zapotřebí precizní časová synchronizace. Implementace TDMA je smysluplné jen u digitálních signálů, které jsou vhodné pro přerušovaný způsob vysílání. Vzniklé mezery jsou vyplňovány kompresním algoritmem – na straně přijímače je tedy nepřerušovaný signál, který se dekomprimuje.
Hlavní výhody této technologie jsou následující:
- Nižší náklady na hardware – více uživatelů je obsluhováno jediným transceiverem - zá-kladnové stanice jsou kompaktnější a levnější. Na straně mobilní stanice lze zvýšit přeno-sovou rychlost agregací časových slotů.
- Menší spotřeba z baterií – zařízení nevysílá nepřetržitě – baterie mohou být menší a lehčí.
- Časové intervaly mezi vysíláním a příjmem lze využít pro monitoring sousedních základnových stanic – to napomáhá efektivnímu předávání hovoru či služby mezi buňkami.
Tato technologie má však i následující nevýhody:
- Vysoké náklady na synchronizaci – precizní časová synchronizace je základním předpo-kladem činnosti, je potřeba zavést pro tento účel další pomocné a řídicí signály
- Zvyšuje se nárok na výkon procesoru – řízení a časování vyžaduje vysoký výkon procesoru
- Pulzní vf signály – na frekvenci cca 217 Hz vzniká rušení blízkých zařízení ve slyšitelném pásmu – slyšitelné rušení např. v rádiu, je-li mobil blízko. Toto rušení může ohrozit i správ-nou funkci některých zařízení.
Literatura
[1] DOC. ING. ŽÍDEK, CSC., Jan. UMTS – ZÁKLADNÍ PRINCIPY ČINNOSTI. [s.l.], [2009?]. 54 s. Přednáška.