Frekvenční kanály
Podle definice přijaté WARC (Wireless Administration Radio Conference) v roce 1992 jsou pro FDD mód WCDMA přiřazen pár frekvenčních pásem 2 x 60 MHz. Přidělování kanálů v tomto pásmu je s rastrem 200 kHz v šířce pásma 5 MHz s duplex distance 190 MHz. Číslování kanálů je v souladu s UARFCN (UMTS Absolute Radio Frequency Channel Number):
Zvláštností je nezávislý systém číslování uplink a downlink kanálů – umožňuje to implementaci variabilního duplex spacing, což se však dosud nevyužívá a tento parametr je sjednocen na hodnotu 190 MHz.
WCDMA signál vyžaduje méně než 5 MHz, to znamená, že frekvence nosné nemusí být laděna přesně do středu 5 MHz kanálu. Každá národní autorita přiděluje operátorům části frekvenčního pásma – v Německu jsou to např. bloky obsahující 12 FDD frekvenčních kanálů s šířkou přiděle-ného pásma 2 x 9,9 MHz s odstupem 190 MHz
Komunikační protokol v UMTS systému je budován v souladu se sedmivrstvým modelem ISO/OSI (Open System Interconnection), z něhož jsou nejdůležitější nejspodnější tři vrstvy:
- Fyzická vrstva (Physical Layer)- fyzické kanály (kódy, frekvence, …)
- Spojová vrstva - transportní kanály (jak je to přenášeno …)
- Síťová vrstva - logické kanály (co je přenášeno)
Nejnižší vrstvy ISO/OSI modelu jsou odpovědné za spolehlivé adresování a přenos uživatelských dat. Byly definovány specifické protokoly, které umožňují komunikaci mezi jednotlivými vrstvami ve vertikálním směru (např. v rámci jedné mobilní stanice) i v horizontálním směru (např. mezi zá-kladnovou a mobilní stanicí).
Kromě uživatelských dat (payload), u kterých je přenos dán požadovanou kvalitou služby, je kritický i přenos signalizačních dat a synchronizace, který musí být absolutně spolehlivý a bez chyb (s využitím různých mechanismů kontroly chyb na fyzické vrstvě). Pro spolehlivý přenos jsou důležité i proprietární mechanismy odvozené od protokolů ve vyšších vrstvách
Literatura
[1] DOC. ING. ŽÍDEK, CSC., Jan. UMTS – ZÁKLADNÍ PRINCIPY ČINNOSTI. [s.l.], [2009?]. 54 s. Přednáška.