FDMA – Frequency Division Access – multiplex s frekvenčním dělením
Tato technika patří k nejstarším, kterou se dá zajistit vícenásobné využití spektra bez vzájemných interferencí. Kanál je zde definován střední frekvencí a maximálním pásmem modulace. Důraz se zde klade zejména na přesnost nastavení frekvence a přesnost nastavení pásma modulace.
S nárůstem hustoty provozu bylo potřeba kanály zužovat a zpřesňovat nastavení frekvencí a pásem modulací. Telefonie potřebuje relativně úzké pásmo 10 kHz – 30 kHz, proto v mobilních systémech první generace vedlo použití této techniky multiplexu k rozdělení pásma na velké množství úzkých kanálů, které lze využívat současně. Nevýhodou tohoto přístupu je:
- Drahý hardware – vyplývá to z nutnosti přelaďování mezi kanály, což je náročné na použi-té frekvenční syntezátory.
- Potřeba přesnosti – nastavení frekvenčního syntezátoru na výstupu vysílače a filtrů na vstupu přijímače musí zabránit vzájemné interferenci sousedních kanálů, které na sebe navazují velmi těsně.
- Se zužováním kanálů je spojen pokles kvality v analogových vysílačích a pokles přenosové rychlosti v digitálních vysílačích
- Potřeba jednoho transceiveru pro každý hlasový kanál na straně základnové stanice, což ji prodražuje a prodražuje i anténní systém. Na straně mobilní stanice je možné zvyšovat přenosovou kapacitu agregací jednotlivých kanálů.
Drahý hardware byl hlavní příčinou opuštění této techniky v modernějších systémech.
Literatura
[1] DOC. ING. ŽÍDEK, CSC., Jan. UMTS – ZÁKLADNÍ PRINCIPY ČINNOSTI. [s.l.], [2009?]. 54 s. Přednáška.