Měla to být revoluce v internetové komunikaci. Platforma sjednocující stávající email, instant messaging protokoly a sociální sítě. Měl to být prostor, kde si uživatelé vyměňují fotky, audio i video záznamy, libovolné dokumenty. Stejně dobře by Wave sloužila pro sdělení zážitků z dovolené jako pro spolupráci na účetních tabulkách. Vše mělo být snadné, jasné, přehledné – ale hlavně živé. Nyní je situace kolem vývoje nejasná a projekt jako takový mrtev.
První představení Google Wave v květnu 2009 bylo značně rozpačité. Prezentace byla spíš veřejnou revizí nedodělků a chyb kódu, než oslňujícím uvedením nové technologie. Nicméně, koncept z ní byl jasný a já cítil, že se děje něco velkého. Že tohle přesně chci a potřebuju. Že na mě dýchá budoucnost, na kterou se upřímně těším. Za rok vývoje se situace rapidně zlepšila, ty nejzávažnější chyby byly odstraněny a Wave byla schopna ostrého provozu. V květnu 2010 byl spuštěn otevřený registrační systém. Příliv nadšených uživatelů se však nedostavil a hladina zůstala nezvlněná. Vysoce postavený pracovník Googlu Urs Holzle na svém blogu 4. srpna prohlašuje:
„Přijetí uživateli nebylo takové, jaké jsme si přáli. Neplánujeme dále vyvíjet Wave jako samostatný produkt.”
Google dále uvádí, že do konce roku nechá web přístupný a blízké době dá k dispozici uživatelům nástroje pro snadné smazání jejich obsahu. Již vyvinuté části kódu pak využije ve svých dalších produktech a některé základní funkce poskytne jako OpenSource.
Revoluce byla asi až příliš komplexní. Miliónům uživatelů se prostě nechtělo opustit všechny své zavedené a opečovávané účty na Facebooku, Twitteru, MySpacu, emailu či ICQ a přejít do sice přehledného, nicméně pustoprázdného prostředí Wave. Google se vydal na nesnadnou cestu průkopníka a neobstál. Předbíhat dobu se prostě občas nevyplatí.