Sociální sítě, 23.díl - Orkut

Napsal Ondřej Platko (») 6. 10. 2009 v kategorii Internet, přečteno: 1920×

Co je to Orkut


Ani Google nemohl zůstat pozadu za současnými trendy a není tedy divu že světlo světa spatřil i Orkut. Jedná se o sociální síť která má pomoci poznat nové přátele a udržovat stávající přátelství, v čemž se neliší od mnoha dalších populárních webových sociálních sítí. Tato služba je pojmenována po svém tvůrci, zaměstnanci Google: Orkutu Büyükköktenovi.

Zatímco v USA jsou populární hlavně sítě Facebook a MySpace, Orkut dobil Brazílii a Indii. V květnu 2009 dokonce bylo 49.83% uživatelů této sítě z Brazílie a 17.51% z Indie. Což vedlo mimo jiné k tomu, že byl v roce 2008 Orkut přesunut z Kalifornie do Brazílie a nyní je spravován z města Belo Horizonte pobočkou Google Brazil.


Ork1

 

Historie Orkutu


Orkut byl spuštěn 22. ledna roku 2004 jako nezávislý projekt Google. Zpočátku byl Orkut pouze na pozvánku a měl největší členskou základnu ve Spojených státech. To se však brzy změnilo a Američané začali s přibývajícími Brazilci Orkut opouštět. Jednou z příčin je i neochota brazilců komunikovat anglicky – ti se totiž většinou bavili jen mezi sebou svým rodným jazykem – portugalštinou.

Orkut byl tedy „ovládnut“ Brazilci a stal se otevřenou sociální síti. Již nebylo třeba pozvánky a stačila jen registrace. Jediní, kdo se nezalekli brazilské nadvlády, byli Indové jež zde od roku 2007 rovněž tvoří silnou komunitu. Nyní má Orkut zjednodušenou mobilní verzi m.orkut.com a verzi pro uživatele se slabším připojením.

Ork2

 

Kontroverze kolem Orkutu


Svého času byl Orkut proslaven spamem. Brazilci totiž vyvinuli jednoduchý a snadno dostupný prográmek jež velice efektivně zaspamoval celý Orkut. Dnes jsou proti tomu přísná opatření včetně nemožnosti zasílat více příspěvků těsně po sobě, captcha a nemožnosti zaslat po sobě dva příspěvky se stejným obsahem.

Velkým problémem pro Orkut jsou různá hnutí jež si zde vytvořila virtuální základnu. Jde především o nacisty, rasistická hnutí obecně a o extrémistická náboženská hnutí. Orkut (tedy Google) se tak dostal několikrát i k soudu kdy musel vysvětlovat zločiny páchané na této sociální síti.

Ork3

 

Bany


Orkut je v několika zemích zabanován a to především v Iránu a v Spojených Arabských Emirátech. Podle oficiálních zdrojů došlo k zabanování z důvodu národní bezpečnosti a kvůli problémům se službami jako seznamka vzhledem k Islámu. Zakázán je i v Saudské Arábii

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
lucy z IP 213.220.235.*** | 6.10.2009 21:12


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a šest