Co je to Flickr
Flickr, ač původně měl sloužit jako online komunita, tedy sociální síť, pro fotografy, tak přerostl v něco úplně jiného. Kromě sociálního vyžití tedy nabízí i skladování obrázků a videí či sdílení fotek. V červnu 2009 měl Flickr údajně hostovat 3,9 miliard obrázků.
Historie
Flickr byl vyvinut Vancouverskou společností Ludicorp. Spuštěn byl v únoru 2004. Co je zajímavé, tak to, že Flickr byl původně vyvíjen jako jeden z nástrojů pro masivně multiplayerovou online hru Game Neverending. Nakonec se z něj ale stal samostatný projekt, jež stále funguje, zatímco Game Neverending byla dávno zrušena.
Prvotní Flickr se soustředil na chat v několika místnostech s podporu sdílení fotek v reálném čase. S postupným vývojem tato funkce vymizela a Flickr se začal soustředit spíše na samotné fotografie.
V březnu 2005 byl Ludicorp koupen společností Yahoo. Všechen obsah se pak přestěhoval z Kanady do Spojených států. Yahoo navíc vydala další verzi, tenokráte s označením gamma. (Předchozí verze byla beta). Další ze změn, které Yahoo provedlo, byla nutnost asociace účtu na Flickeru s účtem u Yahoo.
Funkce
Mezi základní funkce patří nahrávání fotek, jejich označování tagy a sdružování. Dále pak také komentování sdílení a vytváření kolekcí. Nejedná se tedy o klasickou sociální síť a mnohými nebývá ani zařazován do sociálních síti. Já se k tomuto názoru však nekloním (proto i tedy zařazují Flickr do seriálu) a myslím si, že Flickr stále podporuje vznik komunit a tudíž si toto označení zaslouží.
Cenzura na Flickeru
V momentě kdy se objevili místní lokalizace Flickeru, nastal problém s cenzurou. Flicker využívá k hodnocení závadnosti fotografie trojstupňový systém s tím, že stupně „moderate“ a „restricted“ byly zakázány v Německu, Singapůru, Hong Kongu a v Korei. Spousta uživatelů Flickeru kvůli tomuto protestovala.
Tento problém přišel hodně na přetřes hlavně v Německu. Podle Yahoo se tak chtěli vyhnout hlavně přísným pravidlům pro ověřování věku. Pravdou je, že v Německu jsou cenzorské zásahy a omezení velmi silné. Občas narůstají až do absurdních rozměrů, příkladem budiž návrh zákona na zákaz vyvíjení násilných počítačových her na území Německa. Nakonec byl Němcům povolen přístup k „moderate“ obrázkům (nikoliv však k „restricted“).
V roce 2009 byl vzhledem k 20. výročí protestů na náměstí Tiananmen Flickr zablokován v Číně.