Sociální sítě 15.díl, Bebo

Napsal Ondřej Platko (») 3. 9. 2009 v kategorii Internet, přečteno: 2429×

Obecně o Bebo


Bebo je další sociální síti, na niž se podíváme. Samotný název je zkratkou pro: „Blog early, blog often“ což by se dalo přeložit jako bloguj časně, bloguj často. Bebo vznikl v lednu 2005. Momentálně je Bebo dostupné v následujících jazykových mutacích: v angličtině, polštině, němčině, francouzštině, nizozemštině, španělštině a italštině. Zakladateli jsou manželé Michael a Xochi Birchovi. V březnu roku 2008 zakoupila Bebo společnost AOL.


Profily


Tento základní kámen sociálních sítí je na Bebo velmi obdobný jako u konkurence. Od základu je profil tvořen dvěma moduly: komentáře, tedy sekci, kde ostatní uživatelé mohou vlastníkovi zanechávat zprávy a seznam přátel. Uživatel si pak sám může dodat moduly další.

Mezi oblíbené moduly patří například kvízy, ankety, fotoaparát (s limitem 48 fotek na jedno album), blogovací modul (ano i přes heslo blog early, blog often není blogování defaultním modulem), seznam skupin do kterých vlastník profilu patří nebo také videobox, kam mohou být postována vide z Youtube a dalších podobných služeb jako například Google video nebo Metacafe.

Bebo music


Stejně jako jiné sociální sítě (například MySpace) se i Bebo snaží přilákat hudebníky jak amatérské tak i profesionální. Původní název této funkce byl Bebo Music a využívat se dá od června 2006. Tato funkce umožňuje hudebníkům vytvářet profil pro jejich hudební uskupení. Profil obsahuje seznam členů uskupení, dále pak seznam fanoušků, blog, plánované koncerty a turné a v neposlední řadě i kapelou na Bebo nahrané písně. Editovat profil kapely mohou všichni její členové.


Bebo authors


Tato služba, zahájena v únoru 2007 je známa i pod označením Bebo books. Pomocí Bebo authors můžete na web nahrávat části svých knih a nechat si je hodnotit. Zajímavá služba, bohužel stále by se dalo zapracovat na její implementaci v rámci Bebo, což je oblast ve které mírně pokulhává.

Instant messaging


Určitě není bez zajímavosti to, že Bebo má v sobě integrován AIM (AOL Instant Messenger), Skype a Windoesl Live messenger. Jediný problém nastává u posledně jmenovaného. Ten totiž funguje pouze pod prohlížečem Internet explorer, pokud chce klient používat jiný prohlížeč, musí toto omezení složitě obcházet.


Narušení bezpečnosti na Novém Zélandu


V květnu 2008 došlo k situaci kdy mnozí uživatelé měli plný přístup ke kontům uživatelů jiných.
Podle Bebo šlo o špatně nakonfigurovanou proxy, tudíž se stávalo, že uživatel se místo ke svému profilu dostal k cizímu. Toho samozřejmě velké množství lidí zneužilo, převážně k nahrání materiálů pornografické povahy

Shrnutím


Bebo se svými čtyřmi léty života patří mezi již zaběhnuté sociální sítě. Nedosahuje sice ani uživatelů Facebooku, ani rychlostní růstu Twitter. Velmi běžko bude i dále expandovat. To nemění nic na tom, že má slušnou členskou základnu a AOL tento projekt jen tak neodepíše.

Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a nula