Co je to sociální síť
Sociální síť je pojem, jež nepochází z oblasti informatiky ale ze Sociologie. Jde o strukturu uzlu, které reprezentují buď jednotlivce nebo skupiny či organizace a tak dále. Tyto uzly jsou propojeny vzájemnými vazbami. Touto vazbou nemusí být nutně přátelství či partnerství, ale klidně i společné názory, koníčky, sexuální vztahy nebo nenávist.
Sociální síť je obvykle reprezentována graficky, konkrétně diagramem, který může vypadat třeba takto:
Trocha historie
Za předchůdce moderních sociologů, jež se zabývají tímto tématem je obvykle označován Georg Simmel. Jde o německého esejistu, filozofa a sociologa, jenž žil a publikoval na přelomu 19. a 20. století. Napsal několik prací, jež se zabývají socializací a ty i dnes o bezmála století obsahují spoustu zajímavých myšlenek, jež se dají aplikovat i na webové sociální sítě.
Georg Simmel (1858-1918)
Na jeho práci pak navázali J.L. Moreno, který započal se systematickou analýzou tohoto pojmu a Harvardská skupina sociologů vedená Lloyd Warnerem a Elton Mayo, jež blíže zkoumala vztahy v sítích. Kolem roku 1965 se pak zkoumání sociálních sítí stalo běžnou technikou a dnes již vytváří takřka vlastní vědní podobor.
Co to je webová sociální síť?
Jedná se o webovou službu, jejímž primárním účelem je sdružovat rozličné uživatele, umožňovat jim jednoduchou formou komunikaci s ostatními a sdílet s nimi informace. Povaha sdílených informací se různí: sahá od vlastních obrazů, povídek a básní přes fotografie a nápady až ke kratičkým čistě textovým zprávám.
Trocha internetové historie
Prvopočátky tohoto jevu se dají vystopovat už u kořenů samotného internetu. Za první předchůdce se dají považovat služby jako Usenet, ARPANET nebo LISTSERV. Dalším krokem pak byly služby the WELL, Tripod a Geocities. The WELL je z posledních tří nejstarší, vznikla v roce 1985 a dodnes je stále funkční s asi čtyřmi tisíci uživateli. Tyto služby obvykle umožňovali jednoduchou webovou prezentaci, posílání zpráv mezi uživateli a jednoduché chaty. Odsud už to bylo jenom krok nejen k sociálním sítím ale i k dalšímu fenoménu dnešního internetu - k blogům. V roce 95 pak přišla služba sixDegrees. Ta se specializovala hlavně na nepřímé vztahy a jako první obsahovala v jednom balení všechny typické vlastnosti dnešních sociálních sítí. Bohužel služba byla nevýdělečná a časem byla ukončena. Obecně se o ní tvrdí, že příliš předběhla svou dobu. První boom webových sociálních sítí přišel v letech 2002 až 2004, kdy se objevili Friendster, MySpace a Bepo a tento boom trvá vlastně dodnes.
V příštím díle se podíváme na typy sociálních sítí a ukážeme si jejich obecné znaky