QIP – Quiet Internet Pager (3. díl), historie, kontakty

Napsal (») 1. 9. 2007 v kategorii Internet, přečteno: 2455×
obrazky/qipbtn3.gif

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na historii zpráv, funkce a vzhled Contact Listu a možnosti, které QIP nabízí pro nastavení vlastních statusů.

Historie komunikace


Celou historii chatu lze volitelně ukládat, přehlednost a pohodlnost je však větší nežli v případě originálního klienta. V komunikaci můžete snadno vyhledávat pomocí klíčových slov nebo její části exportovat do textových, htm nebo rtf souborů. Do historie se dokonce ukládají zvlášť i výpisy logů, můžete tedy dohledat, kdy Vám kdo psal zprávu nebo jak se měnil jeho status.



Contact List


Contact List QIPu nabízí oproti originálnímu klientu ICQ několik vylepšení. Jednak řazení do skupin a třídění podle jmen (nebo statusů) opravdu funguje, navíc QIP poskytuje i možnost vyhledávání uživatelů v Contact Listu podle jména, příjmení, ICQ čísla, ale i třeba telefonu, pokud je uveden. Pokud přejedete kurzorem myší přes nějaký kontakt v seznamu, objeví se bublina s podrobnými informacemi o uživateli (viz. obrázek níže). Tento výpis obsahuje mimo jiné čas registrace, přihlášení, jak je uživatel dlouho od počítače, uživatelova klienta a IP adresu, je-li známa (např. po poslání souboru).




Zajímavostí, která využívá slabá místa ICQ protokolu, je to, že si do Contact Listu můžete přidat i uživatele, které byste normálně museli žádat o autorizaci. Zvlášť pak můžete posílat zprávy o přidání uživatele do Vašeho Contact Listu (jinak se to nedozví) nebo jej žádat o autorizaci. Asi nejzajímavější funkcí QIPu je možnost smazat se z Contact Listu někoho jiného. Podmínkou je ovšem, aby dotyčný používal buď originálního ICQ klienta nebo QIP (v druhém případě je mu zaslána hláška, že jste se smazali na vlastní žádost).



Statusy a viditelnost


Na jedničku zvládli vývojáři statusy - na rozdíl od ostatních alternativních klientů jsou v QIPu převzaty obrázkové statusy z originálního klienta (což je pro mě velké pozitivum), zvlášť si pak můžete nastavit stavy jako Online, Away, N/A, ale i některé další, které jsou na výše zmíněném obrázkovém statusu nezávislé. Za zmínku stojí možnost zapnutí narozeninového balónku (opět další díra v protokolu). Povedené jsou i možnosti viditelnosti, díky nimž si přesněji určíte, kdo Vás uvidí a kdo nikoli (například Vás mohou vidět online jenom uživatelé ve Vašem Contact Listu).




V posledních dílech si povíme nejdůležitější poznatky o instalaci a nastavení QIPu. Na závěr uvedu některé zajímavé odkazy a zmíním se také o novém QIPu Infium.


Pro jakékoli dotazy a připomínky k tématu prosím pište na emailovou adresu krkoska@banan.cz.
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a deset