Historie Direct Connect
Program vyvinula firma NeoModus začátkem roku 2001 především pro firmy, které chtěly komunikovat se svými pobočkami po internetu. Záměrem bylo sjednotit sdílení souborů přes internet. Díky uvolnění zdrojového kódu, kterého se chopilo mnoho schopných lidí, byl tento program přetvořen k užití pro širokou veřejnost. Pomocí tohoto programu se mohou jeho uživatelé v síti internet připojovat do sítí, zvaných HUBy, kde si mohou vyměňovat své soubory a mluvit spolu v chatu. Každý HUB , což je software, běží na jednom počítači umožňuje tzv. peer-2-peer spojení dvou počítačů. Na ostatních počítačích běží klient Direct Connect. Každý uživatel internetu si může vytvořit vlastní HUB na který se budou ostatní uživatelé připojovat. Na celé světě těchto HUBů existuje nespočet. Některé HUBy jsou veřejné a najdeme je zapsány v tzv. hublistech.
Princip fungování sítě Direct Connect
Síť pracuje na protokolech TCP a UDP. Umožňuje sdílení libovolných souborů, veřejný chat na serverech, privátní chat mezi uživateli, prohlížení obsahu všech sdílených dat na HUBu, stahování několika souborů zároveň od různých uživatelů, automatické vyhledávání alternativních zdrojů či znepřístupnění serveru uživatelům porušující pravidla. Nemá jeden centrální server. V síti existují tři základní prvky:
Server (HUB) - zajišťuje komunikaci mezi klienty a kontroluje dodržování pravidel. Co HUB, to vlastní pravidla. HUB může běžet dobře jak na windows tak na linuxu. Rozjetí vlastního serveru není vůbec složité.
Klient - software zajišťující snadnou komunikaci s uživatelem. Základním Open Source klientem pro připojení je DC++, ale existuje vylepšená česká verze CZDC++ a i další modifikace pro Linux a MAC..
Hublisty - pouze seznamy serverů kam se člověk může připojit. Seznam světových hublistů nebo pouze české huby. Tyto adresy jsou pravidelně aktualizovány a můžete je přímo zkopírovat do vašeho dc klienta - kolonka stahování - seznam veřejných hublistů.
http://sdileni.cz/hublist , http://www.cnet.cz/list.txt
Slovník pojmů:
Active – aktivní uživatel, může stahovat a vyhledávat i od pasivních uživatelů.
Ban – vyhození z HUBu, můžete dostat od operátora HUBu za porušení některého z pravidel.
Passive – pasivní uživatel, může vyhledávat a stahovat pouze od aktivních uživatelů.
Extra slot – slot, který můžete udělit libovolnému uživateli, který pak od vás bude moci stahovat když máte všechny „normální“ sloty plné.
Fake – takto se označuje soubor, který není tím, za co se vydává. Např. po jeho stažení nejde spustit nebo má nulovou velikost.
Hash (TTH) – kontrolní součet, odlišení dvou různých souborů, ikdyž mají stejný název, nebo se tak také poznají dva stejné soubory s různým názvem, důležité pro hledání alternativních zdrojů.
HUB – místnost s chatem a uživateli.
Hublist – seznam HUBů.
IP adresa – jednoznačné označení počítače v síti internet.
Lama – označení začínajícího, méně zkušeného uživatele DC++.
Main Chat – hlavní chat HUBu.
Nick – přezdívka.
OP – operátor – člověk, který dohlíží na dodržování pravidel na HUBu, může dát BAN.
Peer-2-peer (p2p) - (doslova rovný s rovným) - označení architektury počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti, uživatelé.
PM – personal message – zpráva pouze pro jednoho uživatele.
Rules – pravidla, kterými se řídí ten který HUB, doporučuji si je vždy přečíst.
Segmentové stahování – soubor je rozdělen na 1 – 10 segmentů (podle velikosti), přičemž každý segment můžete stahovat od jiného uživatele.
Share – sdílení.
Slot – slot je otevřený kanál pro stahování. Kolik slotů máte, tolik uživatelů od vás může najednou stahovat.
User List – seznam uživatelů na HUBu.
Autor: Robert Habrman