Co je to podcast
Podcast je série digitálních audio souborů, jež jsou většinou pravidelně vydávány a jsou volně ke stažení z internetu. Slovo podcast pochází ze sloučení výrazů iPod a broadcast (vysílání), jelikož první podcastové skripty byly vytvářeny primárně pro iPod, i když ten nikdy nebyl podmínkou pro poslouchání podcastu. Pro podcast se zpětně vytvořil další akronym: Personal on demand broadcast.
Čím se podcast liší od běžného sdílení souborů na internetu (jako například) streamování, je způsob distribuce. Obvykle se využívá nějakého programu, který když zjistí přítomnost nového dílu, tak jej buď přímo stáhne, nebo upozorní uživatele. Mezi programy které toto umí patří například iTunes od Apple inc. Nebo WinAmp od Nullsoftu. Tento způsob distribuce je založen na technologii RSS.
Historie podcastu
Je očividné, že podcasting není možný bez internetu a kořeny podcastingu jsou staré jak internet sám. Brzy po příchodu internetu se objevily blogy. Lidé měli potřebu se svěřovat se svými myšlenkami a názory (Stejně jako mají tuto potřebu teď) a blogování se stalo velmi populárním.
Od blogování textového už nemáme tak daleko k audio blogování. S tím jak rostli přenosové rychlosti už najednou nebyl problém ukládat na své weby audiosoubory a spousta blogerů se místo psaní začala nahrávat. Audioblogy měli jeden drobný nedostatek, posluchači si museli hlídat, zda už je něco nového a pak si to stáhnout a nahrát si to do mp3 přehrávače, pokud to nechtěli poslouchat doma. A nahrát něco jen tak do populárního iPodu není zas tak jednoduché, zvlášť když používáte pouze oficiální software.
Zjednodušení tohoto procesu se připisuje pánovi jménem Adam Curry. Na jeho popud byla vytvořena technologie jež umožňovala stahování mp3 souborů z netu za pomocí RSS. RSS jednoduše řekla že je nový soubor a odkud ho stáhnout. Adam pak vytvořil speciální prográmek, první podcast poacher, který se na takovýto RSS feed napojil a vesele stahoval mp3.
Adam Curry
Slovo podcast bylo poprvé použito v únoru 2004. Vznik tohoto termínu se připisuje Benu
Hammersleyimu, který slovo podcast použil jako synonymum pro amatérské internetové radio a audioblogování. A slovo podcast se uchytilo a už zůstalo.
Podcasting v Čechách
Podcasting se nevyhnul ani naší zemičce a tak si můžeme tuto vymoženost vychutnat i v mateřskému jazyce. Asi největší katalog českých podcastů najdeme na stránce http://www.digitaluniverse.cz/ kde naleznete i návody jak na podcasting. Co se týče podcastů samotných, tak jedním z nejstarších je pocast Radiožurnálu. Dále stojí za zmínku například časopis Respekt, podcasty radií Frekvence 1 či Evropa 2.