Neziskové broadband telekomunikační sítě.
Jsou neziskové broadband sítě (CZFREE atd.) legální? I.V tomto a následujícím článku se zaměříme na neziskové broadband telekomunikační sítě (za příklad si vezmeme oblíbenou CZFree.Net). Diskuse o legálnosti takovýchto sítí odstartovala po prohlášení Českého telekomunikačního úřadu (ČTU), že se zaměří na sítě bez udělené licence.
Broadband telekomunikační sítě dnes suplují nedostatečné schopnosti poskytovatelů Internetu nabídnout uživatelům kvalitní, rychlou a levnou linku, dostupnou široké veřejnosti. Jsou velmi oblíbené a počet jejich uživatelů stále roste, což s sebou přináší i různé problémy.
Nutno dodat, že bez této technologie by nemohl s úspěchem fungovat ani náš server OWEBU.cz.
Nevýhody samotného provozu spočívají v nezaručené dostupnosti 24h denně a samosprávě, kdy si každý uživatel, nebo skupina uživatelů musí postavit a obhospodařovat vlastní zařízení pro připojení k nejbližšímu přípojnému bodu. Odměnou je pak nízká cena a relativně svobodný Internet bez omezení trafficu, agregace a podobných nesmyslů.
Jaké jsou tedy podmínky pro provozování takovéto telekomunikační sítě?
Provoz neziskové broadband sítě je možný na základě generální licence ČTU č.12/R/2000, která je závazná na základě § 46 a násl. Telekomunikačního zákona (TelZ) pro všechny fyzické i právnické osoby, vykonávající telekomunikační činnost. Za určitých podmínek umožňuje tedy provoz pozemních vysílacích rádiových zařízení pro širokopásmový přenis dat na principu rozšířeného spektra bez dalšího řízení u ČTU.
Mimo jiné je třeba splnit:
-zařízení nesmí být provozována se přídavnými zesilovači a musí pracovat v kmitočtovém pásmu
2400 - 2483,5 MHz s min. přenosovou rychlostí 250kbit/s
-musí jít o zařízení schválená podle § 10 TelZ
-konstrukce zařízení nesmí být dodatečně upravována
-max. ekvivalentní izotropický vyzářený výkon je 100mW
-u systémů s rozprostřeným spektrem využívajících techniku přímé sekvence nesmí spektrální
hustota izotropicky vyzářeného výkonu překročit hodnotu 20dBW/1 MHz
Obzvláště poslední bod je s klidem docela často porušován. Překračování limitů a porušování pravidel TelZ může být ze strany ČTU pokutováno (a dějě se tak) a uložit fyzické osobě pokutu až 50 000 Kč, případně ve vyjímečné situaci až 100 000.
Provoz samozřejmě nemá ochranu před rušením jinými vysílacími stanicemi (pokud vás bude rušit sousedův radar na lokalizaci nízkoletících objektů, tak s tím moc nenaděláte :). Naštěstí platí pravidlo, že kdo dříve přijde, ten dříve mele, tedy pokud se připojíte a nic vás neruší, je při vzniku rušení nucen tento nežádoucí jev odstranit nově příchozí záškodník.
Toto jsou hlavní pravidla pro provozování vlastní mikrovlnky, v dalším článku se zaměříme přímo na právní aspekt provozování broadband sítí a proč se vyrojily dohady o jejich nelegálnosti.
Zdroj: CZFree.net, TelZ