Nahrání podcastu na web
Takže, máme vytvořený mp3 soubor, máme i RSS feed a co teď? Čas na dva poslední kroky a těmi jsou nahrání a validace, neboli kontrola korektnosti.
RSS soubor i audio soubor musí být nahrány na nějakém serveru. Pokud máte svůj webhosting, máte vystaráno, pokud ne, tak existují čtyři alternativy:
1.Nahrajete váš podcast na nějaký server, který slouží právě pro lidi co chtějí dělat podcast a nemají ho kam umístit. Takových serverů je kupa a stačí chvilka googlení a je vystaráno. Nevýhodou je že často nemůžete připojit k podcastu doprovodný web.
2.Nahrajete si podcast na kamarádův web. Snadné řešení pokud kamarádovi nevadí, že bude mít u sebe uskladněné velké audiosoubory, často velké i kolem 50 MB. Nevýhodou je že se musíte spokojit s kamarádovou webovou adresou a on se s vámi musí dělit o zátěž.
3.Freehosting. Opět jednoduché řešení, freehostingů je celá řada, například Hostuju.cz u něhož je výhodou i velký prostor jak dělaný pro skladování podcastů. Nevýhodou jsou omezení freehostingů jako takových
4.Placený hosting, třeba u banan.cz. Na placeném hostingu máte zaručenu technickou podporu, garanci dostupnosti a spoustu místa. Jedinou nevýhodou je, že musíte platit. Pokud to ale myslíte s podcastingem vážně, je toto nejlepší možnost.
Nyní už máme i kam nahrát, nezbývá než použít nějakého FTP klienta a nahrát svoje soubory na internet. Použít se dá například Total commander nebo Filezilla. Nezapomeňte uvést v tagu
Validace
A jsme u posledního kroku. Nyní je ještě třeba zkontrolovat, zda je náš RSS feed správně napsaný a zda korektně funguje. Toto je nejjednodušší část ze všech, stačí navštívit stránku http://rss.scripting.com/ - zde zadáte adresu vaše RSS feedu a stisknete tlačítko Validate.
Skript pak zkontroluje, zda feed funguje či ne a oznámí vám výsledek. Pokud jste dostali Chybovou hlášku, nejspíše jste udělali chybu v syntaxi, či došlo k nějakému překlepu v tagu. Nezbývá než znova otevřít notepad a chybu opravit.
Další alternativou je stránka http://validator.w3.org/ Tento validátor opět zkontroluje zda je Vámi vytvořený RSS feed funkční a upozorní Vás na případné chyby a jejich výskyt.
Pár slov na závěr
Tak vše je hotovo, a vy můžete začít propagovat váš podcast. Doporučuji se porozhlédnout po internetu po seznamech podcastů a ten svůj tam umístit – výrazně to zvýší vaše šance na větší počet posluchačů.
Doufám, že vám byl tento miniseriál nápomocen a přeji hodně štěstí s tvořením vlastního podcastu.