Ať se nám to líbí nebo ne, IPv4 adresový prostor se neustále tenčí a zanedlouho budou poskytovatelé internetové konektivity řešit, co dále. Řešením bude přechod na protokol IPv6.
Něco málo z historie
Na počátku devadesátých let bylo zřejmé, že beztřídní IPv4 adresování (CIDR) nepostačí k odvrácení hrozby vyčerpání IPv4 adresního prostoru. Proto koncem roku 1992 přišla komise IETF s požadavkem ustavení pracovních skupin pro definici a vytvoření IP nové generace (IPng). Do roku 1996 bylo vydáno několik RFC dokumentů definujících IPv6, počínaje RFC 2460.
V roce 1996, s příchodem jádra 2.1.8, operační systém Linux jako první získává podporu tohoto protokolu. V roce 1998 uvolnil Microsoft experimentální síťový zásobník podporující IPv6, určený pro systémy řady Windows NT 4.0. V roce 2000 se podpora IPv6 určená pro produkční nasazení objevila v systémech FreeBSD, NetBSD a OpenBSD, hlavně díky projektu KAME. V roce 2002 bylo IPv6 zahrnuto jako kmenový siťový protokol v systémech Windows XP SP1 a Windows Server 2003, a nakonec v roce 2007 již Windows Vista podporují IPv6 nativně.
IPv6 v současné době
V současné době protokol IPv6 podporují všichni velcí hráči na poli telekomunikací a počítačů. V České republice bohužel nasazování protokolu IPv6 poněkud pokulhává. Z poskytovatelů ISP dle mých informací nabízí nativní IPv6 konektivitu pouze společnost Tiscalli a ha-vel. Nicméně, existuje i další možnost, jak dostat do své sítě IPv6, a tou je její tunelování. Nechci zabíhat do detailů, ty si případný zájemce může najít jinde, nebo je mohu doplnit na požádání v diskuzi; ve zkratce jde o přenos IPv6 packetů v IPv4 packetech. Na webovém formuláři si zažádáte o vytvoření tunelu, vyplníte pár údajů, ve svém počítači/routeru/serveru nastavíte druhý konec tunelu a vše je hotové.
Žádáme o tunel - www.tunnelbroker.net
Na stránce www.tunnelbroker.net se zaregistrujete (registrace je skutečně jednoduchá) a posléze se přihlásíte do svého administračního panelu.
Kliknutím na odkaz Create regular tunnel v levé části stránky se otevře další formulář. V políčku IPv4 endpoint napíšete svoji IP adresu (je nutné mít buď veřejnou IP adresu přímo na síťové kartě, a nebo pokud Váš poskytovatel provádí NAT, tak mít povoleno přesměrování veškeré komunikace a ne jen několika portů), systém vám vybere nejlepší koncový bod (zpravidla Fraknfurt, nicméně je možné jej změnit i na jiný a pak kliknout na tlačítko Submit. Chvíli počkáte a na následující stránce kliknete na odkaz Tunnel Details.
První, co nás bude z této stránky zajímat, je sekce Tunnel Endpoints. Z přiloženého obrázku se dozvíme informace o IPv6 adrese tunelu a IPv6 adrese, kterou jsme dostali.
V našem případě má jeden konec tunelu adresu 2001:470:1f0a:108b::1/64 a náš konec tunelu 2001:470:1f0a:108b::2/64.
V sekci Example OS Configurations (Windows, Linux, etc.) si následně můžeme nechat vygenerovat konfigurační příkazy pro nejznámější operační systémy. Na následujícím obrázku jsou vygenerované příkazy pro OS Windows 2000/XP, které stačí zkopírovat do schrány, vložit do příkazového řádku a potvrdit.
A nyní mi nezbývá, než vám pogratulovat, právě jste na svůj počítač přivedli IPv6 konektivitu a můžete se pustit do objevování tajů tohoto zákoutí Internetu. Navštivte třeba stránky www.kame.net, jestliže jste byli úspěšní, odměnou vám bude tančící želvička v horní části obrazovky.