Facebook a RenRen, bude bitva o Čínu?

Napsal (») 14. 5. 2011 v kategorii Internet, přečteno: 1157×
renren.png

Facebook by mohlo mít štěstí, které Google na Čínském trhu nikdy neměl. Soupeř Googlu byl obrovský. Čínská vláda je, dalo by se říci, spřátelená s Baidu a navíc je mnohem lepší ve vyhledávání pomocí čínských znaků. Naopak Facebooku oponuje sociální síť RenRen, který při srovnávání vypadá podobně jako Facebook před tím, než opustil svůj domov na Harvardské univerzitě.

Celosvětová hodnota Facebooku je 50 miliard dolarů. RenRen, který doufá, že porazí Facebook na svém území a stane se jedinou sociální sítí na čínském trhu, svou hodnotou nesahá Facebooku ani po kotníky. Ale jedna věc je jistá, soudě podle prvních zveřejněných čtvrtletních zisků, ještě není sociální síť RenRen konkurenceschopným soupeřem. Zisky by mohli obrovsky stoupat, ale ještě si musí počkat.

Renren-copy1            Renren-profile-page

Čistý výnos za první tři měsíce končící 31. března 2011 byly 20.600.000 dolarů, tedy šli nahoru o 14 milionů dolarů oproti prvnímu čtvrtletí roku 2010. Výnosy z online reklamy se zvýšili na 8,1 milionu dolarů ze 4,1 milionu dolarů ve stejném období před rokem.

Společnost neměla žádný zisk v prvním čtvrtletí, zveřejnili čistou ztrátu 2,6 milionu dolarů. To je lepší než v prvním čtvrtletí 2010 což byla ztráta ve výši 12,1 milionů dolarů.

Naděje RenRen znovu ožili po příchod bohatého investora, který pomáhá i se splacením dluhů. Ten také vynaložil v hotovosti 334,8 milionu amerických dolarů, plus 44,5 milionů dolarů v krátkodobých investicích. Když se dostane z krize pomocí kapitálových investic, tak bude schopný konkurence. Ovšem, musel by se spojit s gigantem Baidu, který má obrovský vliv.

Bohužel je tady jedna velimi špatná zpráva, Facebook je už v jednání s Baidu, aby mohl zahájit provoz Facebooku v Číně. Facebook byl zakázán v Číně v roce 2009. (Google odešel z Číny na konci roku 2010.) Facebooku chce zpátky a to v RenRen neslyší rádi. Facebook bude muset dělat to, co se Googlu příčilo, podvolit se čínské vládě.

Pokud se stane Facebooku parterem Baidu, bude se muset přizpůsobit cenzuře a prosazování vnitrostátních právních předpisů, tudíž bude muset zveřejnit veškeré informace o uživateli, které s největší pravděpodobností můžou vést k mnoha zatčením.

Když uživatelé Facebooku kliknou na odkaz směřující mimo kontrolovaný prostor vládou, budou muset proklikat varování, že jakýkoliv materiál viditelný čínskému uživateli, může být také viditelný pro čínskou vládu. Pokud tato situace opravdu nastane, tak bude ještě zajímavé sledovat, jaký postoj proti tomu Facebook zaujme. Ale jestli chce být životaschopným partnerem, bude muset na vše slepě přikyvovat.


Ještě důležitější otázka je, proč si už dávno Baidu nevybral za partnera RenRen? Nejspíš nebude problém ve jméně, potenciálu, ale dosavadní kvalitě a dravosti. A navíc, pokud Google nemohl proniknout celou zemí kvůli politice, proč by Facebook mohl? Kromě toho by v konečném důsledku mnohem větší Facebooku roztrhal malý RenRen na kousíčky. Baidu, který konkuroval i Googlu a to úspěšně, tedy bude zastávat roli bodyguarda, aby dal čas se Facebooku uchytit.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a deset