RSS
Většinou se uvádí, že RSS znamená „Rich Site Summary“ nebo „Really Simple Syndication“. Tak jako tak jde o formát pro doručování pravidelně měněného webového obsahu. Ve zkratce to znamená, že když se na nějakém webu, používajícím RSS objeví novinka, přibude nový záznam i do RSS feedu. RSS dnes využívá většina zpravodajských serverů, blogů či diskuzních fór.
Jak takový RSS feed vypadá
Jedná se o soubor jež má příponu .rss nebo .xml. RSS formát používá standart XML, jež zajišťuje maximální možnou kompatibilitu. Takovýto soubor je většinou dynamicky generován a umístěn někde na webu. Každý záznam v souboru pak obsahuje článek či výcuc z článku a další meta informace jako autora, datum či web. RSS feed je většinou značen takovouto ikonou:
K čemu je RSS dobré
Pro běžného uživatele Internetu přináší RSS tu výhodu, že nemusí pravidelně kontrolovat oblíbené stránky kvůli aktualizacím. Stačí mít nainstalovaný program, jež pravidelně kontroluje RSS feedy. Tak jste automaticky upozorněni na každou novinku na sledovaném webu. V dnešní době se RSS využívá i k mnoha dalším účelům, tuto technologii velmi rychle adaptovali například podcasty (internetová vysílání) nebo torrenty (způsob sdílení dat).
Jak odebírat RSS
Jak již bylo zmíněno, pro odebírání RSS je potřeba speciální program. Existuje spousta rozmanitých programů pro všechny možné platformy, včetně Windows, Linux, Mac, Windows CE nebo Symbian. PDA většinou již nějaký RSS reader obsahují, pro mobily se dají stáhnout RSS readery napsané v Javě. Dnes jsou již obvyklé RSS readery integrované v prohlížeči.
Jak dostat RSS feed do čtečky
V případě že používáme RSS čtečku integrovanou do prohlížeče, stačí pouze kliknout na odkaz na feed. Ten se většinou nachází v okně do kterého v prohlížeči zadáváme adresu. Je umístěn úplně vprvo a reprezentován výše uvedeno ikonou.
Po poklikání na ikonu stačí zvolit možnost oobírat či její ekvivalent. U různých čteček je pak postup různý, většinou však někam zadávate adresu souboru s RSS feedem.
Historie RSS
Myšlenka na sjednocené strukturování webového obsahu pro zjednodušené sdílení je již poměrně stará a objevuje se od roku 1995, když vznikl Meta content framework.
První verzí RSS bylo RDF site summary vytvořené roku 1999 pro využití na webu My.Netscape.com. Tato verze byla později přejmenovaná na RSS 0.9. O měsíc později pak vznikla verze 0.91 která formát zjednodušila. To byl poslední zásah do vývoje RSS ze strany Netscape. V tuto chvíli začínají zmatky a kontroverze kolem RSS kdy dva subjekty DEV-RSS a Winer pokračují nezávisle na dalším rozvoji této technologie. Winer vydává vlastní verzi 0.91 jež se však od té Netscapeovské liší a DEV RSS vydává verzi 1.0 jež nevychází z RSS verze 0.9 ale z původního RDF.
V roce 2003 byla všechna práva na RSS technologii převedena na Berkmanovo centrum na Harvardsku, jež je nyní zodpovědné za vývoj RSS verze 2. Problémy kolem RSS mimo jiné vedly i k vytvoření alternativního formátu Atom, ten však není zdaleka tak rozšířený.