WebKamery - V.

Napsal O webu (») 14. 6. 2005 v kategorii Hardware a mobily, přečteno: 2277×

Fyzické umístění kamer

Nasazení kamer

Po kratší odmlce znovu píši článek o webkamerách, na naznačené téma

Jistě jste již viděli spoustu kamer, které snímaly nějaký objekt v přírodě, bohužel lze vidět i kamery, které nepočítají s pohybem Slunce, lépe řečeno Země. Nebo jiný příklad, díváte se na horské středisko, ale hle, objektiv je pokryt sněhem apod. Takovýmto scénářům lze do určité míry předcházet, ať již výběrem vhodného místa pro umístění kamery, nebo i jednoduchý kryt, tím myslím účelný, ne jen takový náznak. Ti, co už někdy na obrázku viděli Ronju nebo obdobné optické pojítko vědí o čem mluvím. Není nic horšího, než vidět Slunce v obraze. Další takový problém je sníh, ten z velké části vyřeší také zmiňovaný kryt, ale špatné není ani topení v tubusu, zejména kvůli vodě, která by v zimě zmrzla a mohla nedělat dosti paseky. Obzvlášť to doporučuji pro majitele kamer s dálkově ovládaným motorem. Když už jsme u tubusu, tak by měl býti kovový, nejlépe pro tento účel továrně vyroben, ne že by jsem neměl rád domácí kutily, ale v domácích podmínkách nebude vše plně přiléhat, může být velký rozhod apod., tudíž nám tam poteče hodně vody, která nám zařízení vyzkratuje, tady nepomůže ani topení.

Důležitou součástí celého systému webové kamery je kabelizace, tento problém nastává zejména v případě, že kamera snímá obraz venku a vy ji máte na střeše domu apod. Existují kamery využívající oblíbenou technologii wi-fi, ale energii budete muset ke kameře přivést stejně, tady se vyřeší jen to, že energii máte natahanou skoro v celém domě, kdežto datový kabel by se musel prorážet. Doporučuji ovšem používat kabel, protože wi-fi kamery jsou dražší, navíc je možnost rušení, kdežto s kabelem jste "za vodou". Je nejlepší používat dráty přímo určené pro přenos signálu, tedy koaxiální kabel. Mají malý útlum a taky z vlastní zkušenosti dosti vydrží, když je taháte stěnou. Pokud chcete vést data s energií můžete použít třeba stíněný UTP kabel, obecně se jako lepší používá koax.

Vraťme se ke zmíněnému topení, jak již bylo řečeno, hodí se pro několik věcí. Jako postačující se mi jeví odporový drát, který bude rovnoměrně rozložen v tubusu kamery. K přednímu krytu by bylo lepší dát jej hustěji, jelikož se na předním skle bude kondenzovat vlhkost a bude potřeba tuto vlhkost vyhřát, navíc nám to pomůže odplavit sníh, který se na sklo nanese.

Nemusím zdůrazňovat, že žijeme v zemi, kde jistá většina lidí zničí vše, co jim přijde pod ruce, proto by jsem chtěl ještě upozornit před vandaly. Nejlepší obrana asi je umístit kameru mimo přístupná místa, v dostatečné výšce nad zemí, vandal ve většině případů nebude mít zájem překonávat překážky, když ho při tom může někdo zpozorovat a nebude mít možnost rychlého úniku. Pokud by přeci jen vylezl k zařízení, nejspíše se jej pokusí vytrhnout ze zdi, proti tomu pomůže pevné ukotvení do zdi a silný kovový držák spolu s tubusem. Pokud je vše správně namontováno je velmi malá pravděpodobnost, že by se jej podařilo vytrhnout. Další věcí, která ho napadne, budou přívodní kabely, přestřihnout jej je velmi rychlé, ovšem odstraňování problému rychlé není, účel to splní, kamera nefunguje. Proto je vhodné vést kabely uvnitř držáku. Nikde ale nesmí být přístupný kousek kabelu, to by toto opatření selhalo. Poslední věcí, která by vandala napadla, je asi zakrytí objektivu kouskem neprůhledné věci, proti tomu pomůže asi jen umístěný kamery do výšky, ale odstranění by nemělo činit problémy.

Ty by bylo v kostce vše, co by jsem chtěl k této problematice říci. Možná na toto téma něco někdy ještě napíši, ale úmyslné pokračování se neplánuje.
Autor: Tower
Štítky: webkamery
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a nula