WebKamery - II.

Napsal O webu (») 18. 5. 2005 v kategorii Hardware a mobily, přečteno: 2604×

Co potřebujeme za vybavení

Co pro webkamerku

Přináším zase co jsem slíbil, pokračování dílu o webkamerkách


Dneska si povíme něco o tom, co k provozu potřebujeme, myslím hw, nikoli sw. Dále nezapomenu taky na finanční stránku. Ale pusťme se do toho.
Asi nejlevnější a dosti jednoduché je koupit si v některém hyper-,super- marketu, či specializovaném obchodě tzv. webkameru- jak jsem psal v prvním díle, jde o přístroj, neplést se zde popisovanou službou. Výrobců je mnoho, pro příklad stačí, když uvedeme Logitech, Trust,Creative a třeba ještě Genius. Tyto kamerky mívají rozlišení zase podle ceny, čím nižší, tím také nižší kvalita. Celkově se ale za těch 800,- dá koupit něco kolem 1,3 Mpx, musím říct, že pro lidi, kteří si takovou věc zakoupí je to slušné. K počítači je připojíme pravděpodobně přes tyto rozhraní:

+ USB port
+ 1394 port
+ sériový port
+ paralelní port


Většinou v balení bývá přibalen nějaký sw,pomocí kterého můžeme přes FTP posílat obrázky na místo určení, když ne, lze je stáhnout z internetu. Ovládací programy jsou přibaleny vždy. Je tedy takovouto kameru lehké zapojit, připravit k použití a zapojit, nicméně kvalita odpovídá ceně, proto se takováto zařízení hodí zejména pro nenáročné soukromé stránky a také pro instant messengery. Pokud chceme něco kvalitnějšího, například chcete-li snímat náměstí, jakýkoli prvek venku a pod. nevyhnete se pořízení následující věci.

Pro kvalitnější obraz, který pro online vysílání dostačuje, je třeba klasická kamera, může být například průmyslová nebo klasická amatérská, připojená na video kartu PC. Obraz je kvalitní, pokud chceme použít stream, musíme dokonce jeho kvalitu snižovat. K video kartě máte zase ovladače přibaleny, takže není problém, jen ten program si z internetu musíte stáhnout. Někdo má dokonce video vstup na své grafické kartě, takže to má jednoduché, ale zase na druhou stranu se říká, že ty karty nejsou moc kvalitní. Kolik to stojí?. no, kvalitní barevnou průmyslovou kameru se zdrojem pořídíme kolem 5,000 - 7,000,- + nějaký ten kabel + video karta začíná kolem té 1,000,-. Je to tedy trochu dražší než předchozí typ, ale zase se nemusíte stydět, tedy za její obraz. No a poslední takovou skupinou jsou tzv. IP Kamery.

IP kamery nejsou v žádném případě kvalitnější, jak by se někdo mohl myslně domnívat, jde jen o způsob připojení, proto dostaly svoji skupinu. Vypadají jako klasické průmyslové kamery, ale připojují se klasickým UTP (síťovým) kabelem do switche ( kdyby se připojovaly do síťové karty, ztrácelo by to smysl), to znamená, že musejí mít v sobě zabudovaný server,aby jí šlo přidělit IP adresu, pomocí které lze na kameru přistupovat z jakéhokoli počítače sítě. Dnes již existují kamery připojované pomocí oblíbené technologie wi-fi, ale napájení k ní musíte vést stejně, na baterky jsem zatím neviděl, takže si moc nepomůžete. Takovéto kamerky jsou již velmi drahé, začínají na 8,000,-, ale kvalitnější stojí i 45,000,- za kus. Z výrobců můžeme uvést Axis, Edimax a IQEye. Pro svou cenu bych však doporučoval jejich použití zanechat pouze streamu.

To by bylo dneska zase pro jednou konec, příště si povíme něco o programech, které by se daly použít.
Autor: Tower
Štítky: webkamery
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a třináct