Skutečnost, že dneska má již skoro každý středoškolák a ještě více vysokoškoláků svůj notebook mne donutila k přípravě článku věnovanému výběru notebooků. Sám Vím, když jsem si vybíral notebook, nemohl jsem se rozhodnout z dnes již gigantické nabídky odlišných cen, kvalit, samotných vzhledů a použitelnosti.
Výrobci se samozřejmě snaží ovlivňovat lidi tak aby se jim jejich produkt zalíbil co nejlépe a využívají k tomu různých pomůcek, od reklam až po různé dárky. Vymyslet však který model by byl optimální pro daného uživatele je velmi obtížné, téměř každý měsíc se nabídka notebooků mění a jejich parametry jsou čím dál lepší. Průměrná prodejní doba nejběžnějších notebooků je prý pět až šest týdnů, poté přijde nový, lehce modifikovaný model s jiným označením.
Mnoho uživatelů také nemá přehled o parametrech. A tak prostě vybírají podle ceny a proto, že jim říkal známý, který se počítačům věnuje, tak si vyberou podle toho. Začínat by se mělo od těch základních (větších) bloků na kterých záleží nejvíce. Například se samostatnou grafickou kartou (ne integrovaný čip na základní desce) se pracuje o mnoho lépe pokud chcete využívat aplikace pro tvorbu 2D grafiky, a tím nemyslím malování, až po práci s 3D obejkty včetně her samozřejmě. Tím však nechci říci, že bez dobré grafické karty nelze spustit 3D hru.
Pro většinu lidí není důležitá. "Integrované grafické čipy zvládnou bez potíží práci s videem ve vysokém rozlišení, navíc mají ve srovnání se samostatnými kartami menší spotřebu energie. Samostatná grafická karta má smysl až u nejdražších notebooků zaměřených složité grafické operace. Ekonomičtější variantou je však často pořídit notebook na běžnou práci a multimédia.
Ovlivňovaným faktorem může být, např. u většině widláků (lidé využívající OS Windows) operační systém. Lidé, kteří nemají zkušenosti s OS Linux si raději vyberou Windows, který se dnes běžně nabízí jako předinstalovaný OS, taktéž OS Linux, avšak méně. U značkových notebooků Apple bývá systém Mac OS. Ten nelze nainstalovat na jiném notebooku než je od společnosti Apple. Mac OS je totiž závislý na architektuře hardwaru Apple.
Vybral jsem 3 kategorie do kterých můžeme notebooky rozdělit.
Notebook pro neustálý pohyb
Tyto typy notebooků jsou levnější variantou, což nemusí znamenat "tou méně kvalitnější". Obecně nabízejí obrazovku s úhlopříčkou od devíti do dvanácti palců (23 až 30,5 cm), procesory Intel Atom a 1 GB operační paměti. To stačí k prohlížení webových stránek, k práci s texty, poslechu hudby či pouštění videa, i když ne ve vysokém rozlišení.
Takový notebook ovšem není těžký, déle vydrží baterie a cena je příznivější (okolo 7 tis. korun). Také lze zakoupit notebook stejných rozměrů a výkonnější s lepším hardwarem, to se ovšem odrazí v ceně.
Notebook místo PC
Toho jsem si začal všímat, když jsem navštívil svou sestřenici, která mi oznámila, že mění své PC za notebook, který bude využívat doma. Mnoho lidí mají doma notebook namísto klasického PC (tower, desktop). Jednoduše je taková doba kdy chce být každý i doma připojen na internet v každé místnosti a poslouchat své oblíbene rádio při vaření. Zde narůstá uhlopříčka displeje kolem 15 palců, i více.
Cena se pohybuje kolem 12-15 tis korun. Notebook bez předinstalovaného OS je sice levnější o pár stovek korun, avšak máme jistotu, že se při instalaci nestane nic nežádoucího (zejména začátečníci) a také, že OS se s hardwarem nebude "hádat". Tyto notebooky jsou spíše multimediálního charakteru (typické pro domácí použití). Já jsem si také koupil notebook tohoto druhu a musím říci, že jsem velmi spokojen. Tyto notebooky disponují zejména infračerveným portem a ovladačem pro multimédia, se kterým snadno zastavíte, zesílíte hlasitost apod., přímo z Vaši postele.
Ultrapřenosné počítače
Hmotnost (cca 1,5 kg) tohoto typu bývá mnohem menší, avšak cena se o to zvětší. Tak lze charakterizovat ultrapřenosné notebooky, které se od netbooků příliš neliší vzhledem, zato je dokonale předčí výkonem a pohodlím díky o něco větším rozměrům. Velikost obrazovky 13,3 palce však stále znamená určité omezení, projeví se například při práci s tabulkami v Excelu. Více prostoru by si zasloužila též klávesnice, i když ve srovnání s netbooky se dá pohodlně psát i všemi deseti. Chybí jen numerický blok a hůře dostupné jsou některé klávesy, například pro pohyb v dokumentech.
Dnes koupíte počítač tohoto typu za 16 tisíc korun. Nejvýhodnější poměr mezi výkonem, vybavením a cenou nabízejí ale modely kolem dvaceti tisíc korun, jako je ACER Aspire 3810TG.