Průvodce světem notebooků 1.díl, úvod

Napsal (») 3. 10. 2007 v kategorii Hardware a mobily, přečteno: 1348×
obrazky/notebookserial1n.jpg

Úvod do seriálu


V tomto seriálu bych chtěl čtenáře, kteří budou mít zájem se dozvědět něco nového nebo si osvěžit již dříve nabyté informace. Chtěl bych zde postupně rozebrat problematiku týkající se přenosných počítačů, technické možnosti, nové technologie. Způsoby a postupy jak z přenosného pc vydolovat maximum, pro uživatelský komfort.

Něco málo z historie laptopů


První notebook se objevil v 70. letech 20. století. Tehdy to však bylo pouze v hlavě Alana Kaye, postgraduálního studenta Univerzity v Utahu. Jeho přáním bylo sestrojit přenosný počítač, schopný bezdrátově komunikovat se sítí, který byl by vybaven plochým barevným displejem a navíc byl výkonný. Tuto odvážnou vizi pojmenoval Dynabook.V dnešní době se většinu z jeho vizí již povedlo splnit, ale musíme si přiznat, že výkonností notebooky většinou stále lehce pokulhávají za desktopy. Zde je to však otázka peněz.

Za první skutečně přenosný počítač můžeme dnes možná považovat Grid Compass vyvinutý v roce 1979 Angličanem William Moggridgem pro Grid System Corporation. Tento model vážil v porovnání se stejně výkonnými stroji asi pětinu jejich hmotnosti. Byl vybaven 340kB bublinkové paměti schopné uchovávat data i po vypnutí a osazen byl 8MHz procesorem of firmy Intel. Využití našel i u NASA při raketoplánovém programu na začátku 80. let.V přibližně stejné době vznikl i počítač IBM 5100, který se vyráběl ve 12 různých modelech vybavený 16 až 64kB paměti. Jeho cena byla téměř 20000 dolarů.

Pro představu pár obrázku jak první počítače vypadaly







Závěr


Jako krátký úvod si myslím bylo řečeno vše. Netroufám si říci konkrétně co vše zde budu rozebírat, pokusím se však rozšířit obsah svých recenzí a shrnutí na maximum.

Konec
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a sedm