Kdy se vyplatí pořídit starší repasovaný stroj a kdy nové, nadupané dělo?
Potřebuji nový počítač. Nebo ne?
Kdy se vyplatí pořídit starší repasovaný stroj a kdy nové, nadupané dělo?Nedávno ke mne přišel známý, který podniká a říkal mi, že by potřeboval sehnat počítač na účetnictví a internet a přinesl leták jedné společnost prodávající počítače. Ukázal mi na model v ceně přes 25 000 a zeptal se, jestli bude dostatečný. To by sice byl, ale na zmíněné účely mi přišel až "moc dostatečný". Řekl jsem mu, že se po něčem podívám a nakonec jsem mu sehnal starší repasované PC v ceně 7 000 včetně monitoru, reproduktorů, klávesnice a myši. Nakonec ho tedy stál více software než hardware (Windows XP, Office XP a účetní software), ale počítač mu šlape a na všechno, co potřebuje, dostačuje. Tak jsem se rozhodl zamyslet se nad tím, kdy se vyplatí koupit nové PC a kdy radši něco staršího. Dovolil jsem si tedy rozdělit lidi do několika skupin.
1)Pracující člověk
Co potřebujete? Svižně fungující operační systém, solidně fungující síť a perfektně běžící software, se kterým se pracuje (nebo by se alespoň mělo pracovat:-)). Není tedy potřeba žádné dělo. Myslím, že by dostačil počítač s konfigurací: Intel Pentium 3 -- 733MHz, 256MB RAM, integrovaná grafická karta a 10/100Mbit síťová karta. Na práci bych doporučil LCD monitor (kvůli únavě očí), ale ten by při takové konfiguraci mohl být dražší než celý počítač. Na takový stroj bych nainstaloval systém Windows 2000 nebo Windows XP a myslím, že by měl pro práci stačit. Doporučuji tedy repasované PC
Pořizovací cena (bez softwaru):
Od 6 000Kč (s CRT monitorem) nebo od 12 000Kč (s LCD monitorem)
2)Surfař
Od počítače požadujete skvělý běh operačního systému, webového prohlížeče a případně dalších programů pracujících s internetem (P2P sítě a podobně). Takže taky nepotřebujete nic extrémního, ale doporučil bych co největší velikost operační paměti. Já osobně patřím do této skupiny a pro tyto účely používám: Intel Celeron -- 500MHz, 512MB RAM, grafika Matrox Millenium G200, 10/100Mbit síťová karta a integrovaná zvukovka. Takový stroj dokáže běžet naprosto nehlučně, protože se dají sehnat jen s pasivními chladiči. Mám u něj (u počítače) starší CRT monitor a celkem jsem se vešel do čtyř tisíc. Přemýšlel jsem o LCD monitoru, ale možná ještě počkám, až trochu ještě klesnou ceny. Na takový počítač doporučuji operační systém Windows 2000. Mnou doporučená konfigurace běží pod tímto systémem svižně a spolehlivě. Opět repasovaný stroj.
Pořizovací cena (bez softwaru):
Od 4 000Kč (s CRT monitorem) nebo od 10 000Kč (s LCD monitorem)
3) Nenáročný hráč
Tak tady se dostáváme konečně do situace, kdy se vyplatí hledat letáky slibující "levné ale výkonné počítače". Chcete si slušně zahrát, ale nechcete se zruinovat. Myslím, že je rozumné si pořídit takový počítač a pak postupně upgradovat. Dnes bych pro takový počítač doporučil něco podobného tomuhle: AMD Sempron 2800+, 512MB RAM, grafika ATI Radeon 9550, 10/100Mbit síťovka, AC97 integrovaná zvukovka. Není to sice žádné dělo, ale na hraní her s nižšími nároky je to dostačující. Ovšem je v tom takový drobný háček. Pozor na chladiče. Pokud jde o procesory AMD Sempron a Athlon XP, tak si musíte dát opravdu velký pozor na tzv. BOX chladiče. Když máte v počítači takový chladič, tak buď budete muset mít PC v jiné místnosti než monitor, klávesnici a myš, nebo si budete muset zvyknout na hluk, ze kterého vás po několika hodinách opravdu začne bolet hlava. Pokud si ovšem dáte na uši sluchátka, nemusí ani tohle být problém. K takovému PC si pořiďte spíš CRT monitor s úhlopříčkou 17``, protože hraní na LCD není opravdu nic moc. Na takový počítač si asi většina lidí nainstaluje Windows XP, což mohu doporučit. Ceny těchto počítačů jsou poměrně nízké a pokud máte dobrou trpělivost, doporučil bych společnosti Impact Computers nebo DXT (o těch se rozepíšu v některém z dalších článků), ale toto doporučení možná radši neberte vážně -- chce to opravdu silné nervy. Takovýhle počítač se vyplatí pořídit radši nový
Pořizovací cena (bez softwaru):
Od 14 000Kč (bez monitoru) nebo od 17 000Kč (s 17`` CRT monitorem)
4) Náročný hráč (pařmen)
Takovýhle typ lidí možná neupgraduje tak často, ale když už, tak to stojí za to. Potřebujete, aby vám běžely hry na maximum bez záseků, už nemluvím o perfektním běhu systému, to je samozřejmostí. Tady bych se pokusil doporučit firmy neslibující levné, ale spíše výkonné počítače. Takové pak stojí od 40 000Kč výše, ale stojí to za to. Pak něco vydrží a upgrady nejsou nutné tak často. Dnes bych doporučil třeba: AMD Athlon 64 3400, 1GB RAM, ATI Radeon X800, 10/100Mbit síťovka, SoundBlaster 5.1 zvukovka. Na tom si dnes zahrajete všechno. Neříkám, že je to levné, ale vyplatí se to. Rozhodně nedoporučuji hledat nejnižší ceny, protože na to většinou doplatíte buď tím, že ve stroji nejsou značkové komponenty nebo třeba již dříve zmíněnými chladiči. A to dokáže opravdu naštvat. Opět doporučím spíše CRT monitor. Při této konfiguraci by už byl vhodný 19``. Na takový počítač by byla vhodná Windows XP, která v mnohých případech už budou na počítačích nainstalována. Navíc většinou dostanete balík zajímavého softwaru, který za něco stojí. U nás bych doporučil nejhůře firmu Brave, nebo spíše Acer. Opět takové PC kupte radši nové.
Pořizovací cena (OS Windows XP + software)
Od 40 000Kč (bez monitoru) nebo od 46 000Kč (se solidním 19`` CRT monitorem)
5) Fajnšmekr (superultrameganáročný hráč)
Potřebujete to samé, co náročný hráč, ale chcete mít ještě něco víc. Po pravdě netuším, na co by se takový výkon dnes dal využít. Takové počítače stojí nehorázné částky, ale vzbuzují obdiv. Takové PC už vypadají i designově skvostně. Bigtowery s průhlednými bočnicemi, osvícený hardware (většinou modře), špičkové chladiče (velké pasivní části a velké větčáky s nízkými otáčkami), prostě nádhera. Takové dělo vypadá třeba takhle: Intel Pentium 4 -- 3,8GHz, 2GB RAM, 2 x nVidia GeForce 7800, 1Gbit síťovka, Creative SoundBlaster 7.1 zvukovka... S takovým PC můžete dělat cokoli. Jeho výkon je úžasný, běh je tichý. Velikost monitoru si můžete zvolit prakticky libovolnou, protože máte možnost hrát cokoliv s nejvyšším rozlišením, vyhlazováním a maximálními detaily. Monitor sice může být obří, ale stále ještě doporučuji CRT. Opět na takovém počítači asi poběží předinstalovaná Windows XP a hromada dalšího softwaru. Pro nákup takového PC bych doporučil firmy Fox Computers nebo Dell.
Pořizovací cena:
Ani se neptejte:-)
Uff, jak si to teď čtu, tak jsem se do tohoto článku pustil s takovým nadšením, že jsem to trochu překombinoval. Od doporučování, kdy koupit nový a kdy repasovaný počítač, jsem se dostal zase do úrovně, kde popisuji technické specifikace. Nevím čím to je, ale stane se mi to vždycky:-). Doufám, že vám nevadí, že píšu spíš o hardwaru než o softwaru a hlavně owebu. Ale je mi to prostě bližší.
Autor: Big Banana