V roce 1985 Nintendo začalo zvedat skomírající domácí videoherní trh s Nintendo Entertainment Systemem. V roce 2006 společnost změnila trh opět a to s Nintendo Wii, jehož ovládání bylo na svou dobu nevídané.Teď přepisuje historii znova, tentokrát ve třech rozměrech. Nintendo 3DS se začalo prodávat v Severní Americe koncem března a zapsalo se do podvědomí všech hráčů.
Nintendo prodalo více než 145 miliónů přístrojů typu DS od roku 2004, což je nejprodávanější přenosné herní zařízení v historii. Nejnovější člen rodiny vypadá stejně jako jeho sourozenci. Otočné véčko z plastu v kapesní velikosti a s obrazovkami na obou vnitřních plochách.
3 DS je úplně nová zkušenost, vypadá sice podobně, ale v horní části obrazovky je zatemněná paralaxová bariéra, která způsobuje, že každé z Vašich očí vidí jinou sadu pixelů. Výsledkem je zobrazení 3D bez použití speciálních brýlí.
Když Nintendo oznámilo, že nový DS bude 3D, tak se našlo pár kritiků, kteří nemohli překousnout fakt, že se vezou na po Avatarském vlaku. Začlo to Hollywoodem a průmyslem spotřební elektroniky, kde 3-D výrobky byly tlačeny. Spotřebitelská odezva však byla vlažná.
Hraní 3D her je mnohem přesvědčivější než kdyby jsme zírali na plochý obraz. Například ve hře Pilotwings Resorts hráči létají letadlem kolem ostrova, přes obruče nebo praskají balónky. Člověk se rychle přistihne, že ignoruje cíl hry a prostě létá po krajině, kličkuje kolem stromů a prolétává pod mosty. Užíváte si víc, než se staráte o skóre. Základem je se dobře pobavit a to tahle věcička umí.
Dokonce si můžete vyzkoušet i hry, které nejsou specificky naprogramovány pro 3DS s 3D zobrazením. LEGO Star Wars bylo vydáno asi na každou herní platformu, a hra je v podstatě stejná všude. Ale prohlížet si ji ve 3D je nesrovnatelné. Putováním v jeskyních či v útrobách lodi si herní zážitek prohloubíte. Určitě získáte nový pocit z rozsahu a vzdálenosti.
3DS má i značné nevýhody. 3D efekt funguje pouze v omezeném rozsahu zobrazení, které je mimo obraz rozmazané. Existují také obavy spojené s únavou očí a možností poškození zraku u malých dětí. I když drtivá většina uživatelů nepocítila žádné negativní vedlejší účinky, Nintendo vložilo zdravotní varování na krabičku a tento produkt označila jako nevhodný pro děti do 7 let. Oznámení rovněž připomíná, že při dlouhém hraní by si uživatel měl dát pauzu. Dokud tedy někdo nevymyslí způsob, jak omezit technologický dopad na zdraví, nevidím 3D hry jako ideální řešení.
Další věc, která brzdí 3DS je cena. 250 dolarů je podstatně více než by jsme zaplatili za Sony PlayStation portable a Nintendo DS lite. Je to dokonce více než za Nintendo Wii. Za tuto cenu spotřebitelé mohou koupit jednu z nepřenosných a výkonnějších konzolí.
Přesto je u 3DS možné, že se stane velkým hitem. Když byl přístroj zveřejněn v Japonsku na veletrhu, prodalo se 400.000 kusů během 24 hodin a po celý týden ho tam byl nedostatek. Jde vidět, že i když 3DS má své mouchy, hlavně co se týče možnosti poškození zdraví, tak to lidi neodradí. V USA se už dokázalo, že 3D videohry nejsou jen trik.