Dva přední indické technologické instituty vyvinuly počítač, který by měl být v roce 2011 nabídnut k prodeji jen za 35 dolarů, což je v přepočtu přibližně 690 korun. Představil ho indický ministr pro rozvoj lidských zdrojů, Kapil Sibal. Ministr uvedl, že přístroj je určen zejména pro studenty v rozvojových zemích, jakožto pomoc ke zlepšení míry gramotnosti, což se prý podle statistik zatím Indii daří velmi dobře.
Co umí nejlevnější laptop světa?
Jak už jste si mohli všimnout, přístroj vlastní dotykovou obrazovku. Najdeme na něm operační systém Linux, má internetový prohlížeč a PDF čtečku, je vybaven i pro videokonference. Zajímavá je možnost solárního napájení, která se ovšem musí připlatit.
(Operačním systémem v nejlevnějším laptupu se stal Linux)
A cena půjde níž…
Podle slov Kapila Sibala je prý cílem vlády snížit cenu na 10 až 20 dolarů, aby byl dostupný co nejvíce studentům s nízkým finančním zabezpečením.
Dále Sibal uvedl, že tento laptop je jakousi odpovědí na „100dolarový“ počítač firmy MIT, která v roce 2005 představila prototyp laptopu pro děti z rozvojového světa za 100 dolarů. Ten byl ale o něco později Indií odmítnut, neboť jeho cena se zdála být příliš vysoká.
Indický laptop za 35 dolarů nelze nikomu doporučit, ale domnívám se, že studenti z rozvojových zemí ho mohou ocenit jako schopnou učební pomůcku. Ovšem otazník se vyskytuje v případě kvality laptopu, o které se na internetu příliš informací dohledat prakticky nedá.
Zdroj: Novinky.cz, Aktualne.cz