Světlo je většinou považováno za hlavního vinníka rakoviny kůže, a proto zní nepravděpodobně, že by mohly LED diody léčit tuto zákeřnou chorobu. Avšak tým výzkumníků UC Irvine pracující v laboratoři Anthonyho Durkinna na Kalifornské univerzitě trvá na tom, že světlo z LED diod může být nápomocno při odstraňování rakovinných buněk.
Týmu UC Irvine se podařilo vynalézt přístroj, který obsahuje pěti-barevné spektrum LED diod. Diody zobrazí na kůži s výraznou intenzitou vzory, které se mění individuálně u každého pacienta v závislosti na struktuře jeho tkání a pigmentu. Výsledný obraz potom ukáže stav postižené tkáně a dále je možné posoudit, jak léčebné světlo cestuje v postižené tkáni. Nyní se vědci na pokusných pacientech pokouší zjistit jak velká je účinnost léčby a zda-li nemá jakýkoliv negativní dopad na pacientovo tělo.
Tato nová technika má za úkol zvýšit účinnost fotodynamické terapie, kterou se léčí zatím jen rakovina jícnu a plic. Vědci zkoumali jaký má vliv na léčbu rakoviny kůže spojení LED zobrazovací techniky s fotodynamickou terapií a výsledek ukázal, že objevili nový zázrak v léčbě rakoviny kůže. Zjednoduššeně přístroj funguje tak, že do místa postiženeho rakovinou vnese lékař světlo-absorbující chemikálie, potom ho vystaví světlu, které vyzve organismus k výrobě chemických látek nazývajících se kyslíkové radikály a ty následně ničí rakovinné buňky. Technika má potenciál k léčbě nejčastějšího typu rakoviny kůže nonmelanoma, tzv. bazalního karcinomu.
Závěry výzkumu by měly být prezentovány na 94. výročí zasedání optické společnosti Frontiers in optics (FiO), které se bude konat v New Yorku a to 24 - 28 října 2010.