Kapesní počítače 5.díl, Zaklády používání

Napsal (») 5. 1. 2008 v kategorii Hardware a mobily, přečteno: 842×
obrazky/kappoc.jpg

Úvod


Ovládaní pocket PC se v celku moc neliší od ovládání běžného počítače. Díky tomu, že je pocket PC vybaven dotykovým displejem, který dokáže výborně nahradit myš, stává se ovládání velice snadné. Problémy mohou nastat při psaní dlouhých textů. Kdy klávesnice zobrazená na displeji je docela malá a dá to práci si na to zvyknout. Nejlepší činnost u kde se dá tato dovednost získat je psaní sms zpráv, takže pište a pište.

Základní funkce a tlačítka


Aby jsme si udělali představu skvěle nám poslouží následující obrázek. Jedná se o MDA Compact. To však není důležité, protože nám poslouží pouze jako model.



Nyní si trošku popíšeme co to vlastně vidíme na obrázku a k čemu které tlačítko slouží a kam se pomocí něj dá dostat.

Reproduktor

Slouží pouze k reprodukci zvuků, vyzvánění telefonu. Obvykle bývá doplněn druhým reproduktorem na zadní straně přístroje.

Ukazatel signálu

Informuje nás o síle aktuálního signálu sítě, vedle něj jsou umístěny hodiny s aktuálním časem a také ukazatel stavu připojení GPRS. Nechybí zde také regulace hlasitosti reprodukce.

Displej

Zde se zobrazuje veškerý obrazový výstup přístroje. Displej je dotykový, dovoluje tedy snadné ovládání. Klik zde zastupuje klepnutí a dvojklik dvojité poklepání na displej. Ovládání se doporučuje pouze pomocí přiloženého stylusu (pera).

Bluetooth

Ikona signalizující stav Bluetooth. Je-li zaškrtnutá znamená to, že je Bluetooth deaktivováno. Velice užitečná funkce pro úsporu energie.

Zavěsit

Toto tlačítko se používá k zavěšení hovoru stejně tak jako k návratu o úroveň výše v menu, případně k návratu na hlavní obrazovku. Pokud by jste jej podrželi delší dobu způsobíte tím vypnutí přístroje.

Kalendář

Název tohoto tlačítka mluví za vše, slouží k otevření kalendáře a naplánování akcí. V určitých situacích se toto tlačítko chová jako programovatelné a jeho funkce se tedy mění.

Joystick

V drtivé většině případů se jedná o čtyř směrný joystick doplněný o tlačítko uprostřed, které plní funkci výběru. Pomocí tohoto joysticku se můžeme pohybovat ve startovním menu a v jiných aplikacích.

Kontakty

Po stisku tohoto tlačítka se vám otevře kartotéka s kontakty. Kontakty jsou propracovány detailně do hloubky. Lze zde uložit také adresy a a spol.

Volat

Stiskem tohoto tlačítka se vám otevře aplikace telefon, která vypadá asi takto.



Zde se lze dostat do posledních volaných čísel. Nepřijatých hovorů a lze zde také uskutečnit nový zadáním čísla a opětovným stiskem tlačítka volat se číslo zpravidla vytočí.

Nový dokument

Toto tlačítko slouží jako souhrnný tvůrce dokumentů různých typu, jakou jsou například .doc, .xml, atd .. Záleží na tom jaký software máte nainstalován.

Nabídka start

Funguje stejně jako nabídka start na desktopu. Po kliknutí vyskočí nabídka kde jsou naposledy spuštěné programy, nastavení a programy. Stejně jako je ukázáno na obrázku.



Ostatní tlačítka

Pocket PC je vybaven ještě dalšími programovatelnými tlačítky, pokud disponuje integrovaným fotoaparátem tak hardwarovým tlačítkem pro tuto funkci. Poté spousta přístrojů disponuje přímou regulací hlasitosti.

Závěr


V oblasti obsluhy kapesních počítačů bohužel neexistuje univerzální návod, který by popsal přesně všechna zařízení. V současné době jsou na trhu i přístroje s vysunovací klávesnicí. Doufám, že vám tento návod aspoň trochu pomohl. V dalším díle si povíme něco o instalaci vlastních programů na pocket PC.
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a jedenáct