úvod
Pokud chcete vlastnit nejnovější software potřebujete pro to také vhodný hardware. V tomto díle si povíme něco o tom jakou úlohu hraje ten či onen komponent v zařízení Windows Mobile. Jak se říká není všechno zlato co se třpytí a u kapesních PC to platí dvojnásob.
Technické parametry
Velikost a hmotnost
Protože se jedná o zařízení přenosné, je jeho velikost a hmotnost důležitá. Vysvětlení asi není potřeba, je však třeba upozornit na zařízení, která nabízejí rozšíření pomocí různých násuvných či přídavných modulů, které velikost i hmotnost zařízení výrazně zvětšují.
Procesor
Jako každý počítač má i Windows CE zařízení procesor (CPU). I když je v současné době standard pro Pocket PC zařízení jasně daný (Intel StrongARM, i nejnovější XScale je postaven na základě StrongARMu), starší zařízení používala i jiné procesory, jako třeba MIPS nebo SH3/4. Použitý typ procesoru je nesmírně důležitý, protože každý program musí být zkompilován (přeložen) přímo pro daný typ procesoru. I když to není 100% přesné (především při porovnávání různých typů procesorů), i zde platí, že čím více MHz, tím lepší. Rozhodně však nečekejte, že 2x tak rychlý procesor znamená 2x rychlejší práci...
Paměť
Paměť je v oblasti Windows CE dost široký pojem. Pro bližší informace doporučuji článek Jak je to na Pocket PC s pamětí?.
Displej
Displej je velice důležitou součástí zařízení, vždyť na něj budete koukat každý den. Proto by měl být co nejkvalitnější. Základní rozdělení může být dvojí - černobílý (většinou spíš odstíny šedi) a barevný. Nová zařízení mají pouze barevné displeje a nutno říct, že je to jedině dobře. Barevných displejů je vícero typů, nová zařízení obsahují vesměs aktivní TFT displeje s minimálně 12-bit (4096), ale častěji 16-bit (65536) barevnou hloubkou. Z praktického hlediska je důležitá čitelnost displeje i v přímém slunečním světle, tuto podmínku splňují především transreflexní typy.
Možnosti rozšíření
Sebelepší a sebe výkonnější zařízení je někdy nutné rozšířit - o trochu paměti, modem, GPS či síťovou kartu. K tomu je třeba, aby zařízení obsahovalo nějaký slot. Existuje několik základních typů. Nejrozšířenější jsou dva - Compact Flash (CF) typ I/II a MultiMedia Card (MMC)/Secure Digital (SD). Novější zařízení podporují standard SDIO, který umožní používat v SD slotu i jiné než jen paměťové karty, například Wi-Fi či GPS. Krom toho existují i zařízení s PC Card, MemoryStick či SmartMedia, vesměs jde ale o staré modely. Za zmínku stojí několik věcí. Předně - některá zařízení, opět především ta starší, nemají sloty zabudované, ale jako součást různých násuvných modulů. Výhoda tohoto řešení spočívá ve větší modularitě, nevýhoda ve větších rozměrech zařízení. A za druhé - některé sloty umožňují zapojení pouze paměťových karet, jiné jako je síťová karta či modem ne.
Komunikační schopnosti
I když je teoreticky možné použít Windows Mobile pouze jako samotné zařízení, možnost komunikace s ostatními PDA, stolním počítačem, mobilním telefonem... přeci jen rozšiřuje jeho možnosti. Mezi základní schopnosti Windows CE zařízení patří sériové či USB rozhraní a infračervený port, poslední doubou se stále častěji setkáváme i s Bluetooth nebo Wi-Fi (IEEE 802.11). Infračervený port má 99% všech Windows CE přístrojů, většinou o rychlosti 115.2kbps, nicméně se najdou i 4Mbit výjimky. Bluetooth je velice populární pro spojení PDA a telefonu, Wi-Fi naopak umožní snadné zapojení PDA do podnikové sítě. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani velmi populární řešení, integrovaný GSM/GPRS modul.
Baterie
Jak jsem již výše uvedl, je z určitého úhlu pohledu je baterie to nejdůležitější na celém Windows Mobile zařízení. Bez energie je celé zařízení k ničemu. Baterií existuje několik různých typů - NiMH, NiCd, Li-Ion, Li-Pol... Liší se v mnoha parametrech, jak kapacitou, rychlostí dobíjení, životností (počtem dobíjecích cyklů) či schopností redukce tzv. Paměťového efektu. Pokud jste tento pojem ještě neslyšeli, tak vězte, že se jedná o nepřítele dobíjecích baterií číslo 1. Zjednodušeně řečeno vzniká při neúplném dobíjecím cyklu - pokud není baterie před začátkem dobíjení zcela vybita, nebo pokud dojde k přerušení nabíjení ještě před úplným dobitím, kapacita baterie se sníží. Novější typy baterií jako je Li-Ion či Li-Pol již nejsou tímto efektem téměř postiženy.
Závěr
Při volbě zařízení se řiďte hlavně tím na co bude využíváno. Nemá smysl si kupovat přístroj s VGA pokud potřebujete dlouhou výdrž, na druhou stranu pokud vám stačí na jedno nabití shlédnutí dvou celovečerních filmů je tato volba ta pravá. Druhý extrém je zde v taktu procesoru, někteří výrobci se snahou omezit spotřebu snížili takto procesorů, které pak stěží dokážou přehrát film ve formátu .avi . Proto je dobré si pokud možno o daném zařízení najít na internetu recenzi, kde jsou většinou tyto aspekty otestovány.