Úvod
V neposlední řadě existují zařízení která jsou vybavena integrovaným čipem, který má v dnešní době podobné vlastnosti jako čip z CF karty. Varianty takto vybavených přístrojů jsou PDA + GPS a MDA + GPS. MDA + GPS bývají z pravidla o něco větší. Uznejte přeci, že GPS, telefon a PC je v jednom je už pěkná kombinace. Ovšem za technologie se také platí a cena těchto zařízení se pohybuje okolo hranice 10000 Kč. Jelikož je tento díl poslední v němž se budeme zabývat GPS a hardware pro něj, dále již jen softwarem, chtěl bych pro zvědavce v tomto článku zodpovědět pár často kladených otázek.
GPS jako integrovaná komponenta
Výhodou tohoto typu GPS integrace je jeho malá spotřeba energie a dobrá komunikace s přístrojem. Možnou nevýhodou je nemožnost připojení externí antény u některých přístrojů. Jedním z prvních přístrojů vybavených touto technologii byl Mio A701 jehož obrázek je níže.
Jedná se o MDA s GPS. Mé osobní zkušenosti s tímto přístrojem jsou v celku kladné a mohu jej doporučit.
Jaký je rozdíl mezi originální GPS navigací v autě a navigací dodanou?
Pokud plánujete používat ve vašem automobilu GPS navigaci, máte dvě možnosti. Nechat si při koupi automobilu GPS systém přímo výrobcem zamontovat za poměrně vysoký příplatek, nebo si pořídit automobil bez GPS navigace a pořídit si externí model v našem případě PPC.
Výhodou těchto PPC zařízení je mobilita, možnost používat ho ve více automobilech. Naopak jeho nevýhodou je potřeba připojení k 12V zásuvce. Integrovaný systém ve vozidle má zpravidla lepší signál, neboť jeho anténa je umístěna na střeše automobilu. Tyto systémy mívají i velký displej, protože jsou spojeny společným ovládáním s palubním počítačem.
Další výhodou u dražších automobilů je i promítání navigačních povelů na čelní sklo (HUD displej), čímž se nesnižuje pozornost řidiče od jízdy. Hlasová navigace je již v současné době na srovnatelné úrovni.
Jejich nevýhodou je možnost že bude ukraden vzhledem k zamontování přístroje přímo do palubní desky a tudíž nemožností odnesení uživatelem.
Má GPS nějaké slabiny?
První slabinou je její funkčnost pouze venku s přímou viditelností na nebe - "v dohledu družic GPS". V budovách a pod zemí není tedy možno tento systém využívat.
Další slabinou je zatím poměrně vysoká energetická náročnost GPS přijímačů, která omezuje jejich aktivní funkčnost na průměrných 8 hodin (3 až 5 hodin), , pokud tedy plánujete cestovat dlouhé hodiny, je třeba vybrat zařízení s možností alternativního napájení (např. auto-adaptérem)
Třetí slabina je relativní - cena GPS zařízení ještě není úplně zanedbatelnou položkou ve výdajích
Závěr
Záleží na vás pro jaké řešení se rozhodnete. V zásadě každému člověku vyhovuje něco jiného.