Je Váš počítač zdráv?

Napsal (») 23. 8. 2010 v kategorii Hardware a mobily, přečteno: 2300×
uvodni_3.jpg

Tak jako se musí automobil pravidelně kontrolovat, jestli je jeho technický stav v pořádku tak i Váš počítač potřebuje občas „kouknout pod kapotu“. U auta máme k této činnosti k dispozici diagnostické nástroje, u PC také. Software, který otestuje určitou nebo více částí počítače.

Data máme na pevném disku

A právě proto by nám mělo záležet na tom, jak se našemu „harddisku“ daří. Jelikož je to zařízení obsahující mechanické části a to tak zvané „plotny“. Ty se otáčejí vysokou rychlostí a nad nimi ve vysoké rychlosti kmitají čtecí hlavičky, je jednoznačné že HDD nemůže fungovat věčně.

Ke zjištění kondice našeho HDD použijeme program „HD Tune“ který si stáhneme zde http://www.slunecnice.cz/sw/hd-tune/stahnout/

Po spuštění programu můžeme v programu vybrat pevný disk, který chceme otestovat (máme-li jich pochopitelně více).

Vyberdisku

Vybereme tedy disk a na záložce „Health“ vidíme hlášení jednotlivých částí harddisku, všechny by měly vypovídat status „OK“.

Health

Na záložce „Error Scan“ zaškrtneme políčko „Quick Scan“ a spustíme test na vadné sektory stiskem tlačítka „Start“.

Errorscan

Po dokončení testu, by měla mít všechna políčka zelenou barvu, červená znamená vadný sektor. Vedle názvu námi vybraného disku máme rovněž zobrazenou teplotu disku, která by měla být zhruba kolem 40°C.

Errorscanhotov

Bez operační paměti to také nejde

Operační paměť známá také pod názvem „RAM“ je další důležitou součástí PC (ne že by nějaká nebyla důležitá, ale „smrt“ myši jistě přežijeme lépe než pád celého systému a ztrátu dat).

Operační paměti testujeme na stabilitu programem „MemTest“ který nalezneme tady http://www.slunecnice.cz/sw/memtest/stahnout/

Memtest

Po spuštění programu potvrdíme v prvním okně spuštění tlačítkem „OK“. V hlavním okně spustíme test „Start Testing“ a necháme program běžet do konce (100%). Chyby by měli být 0,00%.

Memtestprubeh

Není mu horko?

Počítač jakožto výkonný elektronický stroj produkuje spousty tepla, které se hromadí v jeho skříni a nedělá mu dobře. Zda je teplota v rozumných mezích zjistíme pomocí programu „SpeedFan“ http://www.slunecnice.cz/sw/speedfan/stahnout/

Speedfan

V okně programu vidíme jednotlivé teploty, přičemž pro nás je důležitá teplota procesoru, která by rozhodně neměla přesahovat 70°C. Dále tu máme zobrazeny teploty pevných disků, což umí i výše zmíněný HDTune. O jejich hodnotách jsme už také mluvili.

Závěr

Tímto jsme zakončili naší zběžnou cestu po světě diagnostiky nejčastějších „nemocí“ počítačů. Nezapomeňte tedy tuto „prohlídku“ dělat alespoň 4x do roka.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a šest