Jak vybrat správný LCD monitor

Napsal (») 16. 9. 2010 v kategorii Hardware a mobily, přečteno: 5230×
hardware/lcd-technology-breakthroughs-20060616051726033-000.jpg

Monitor je jedno z hlavních výstupních zařízení Vašeho počítače, a proto je třeba dbát při jeho výběru na důležité parametry. Ne vždy platí, že dražší monitor je lepší, protože při výběru monitoru je třeba podstoupit mnoho kompromisů a to platí i u technologií.

Základní parametry

Úhlopříčka

Pokud vybíráte nový monitor, tak se určitě jako první zajímáte o velikost zobrazovací plochy. Dnes se většina modelů vyrábí v širokoúhlém poměru stran 16:9 nebo 16:10 a ve velikostech od 17'' po 30''.

Pozorovací nebo-li zorný úhel

Většina lidí žije v domnění, že pozorovací úhel znamená maximální úhel, ze kterého se na monitor můžete dívat bez ztráty jasu nebo kontrastu. To ale není pravda, protože ve skutečnosti je pozorovací úhel přímo úměrný kontrastnímu poměru. Znamená to, že při jakémkoliv pohledu na monitor z jiného než "rovného" pohledu se postupně ztrácí kvalita obrazu, který vidíte.

Doba odezvy

Tento parametr určuje za jakou dobu je schopný jeden bod (pixel) přejít z maximálně světlého do maximálně tmavého stavu a zpět. V dnešní době se doba odezvy pohybuje průměrně kolem 2 až 5ms. Pomalejší doba odezvy může znamenat rozmazávání, či rozostřování obrazu při rychlých pohybech.

Svítivost monitoru

Zde se je třeba dívat jak na maximální tak i na minimální svítivost, protože s maximálně podsvíceným monitorem 300cd/m2 (běžně nevyužijete) jen ztěží budou Vaše oči schopny pracovat v noci. Zajímejte se proto i o minimální svítivost, která Vám řekne o kolik bude možno monitor ztmavit.

Technologie

TN (Twisted nematic)

Nejstarší technologie, která dnes nabízí dvě výhody a to nízkou cenu a spotřebu. Pozorovací úhly jsou zde malé a při jejich přesáhnutí barvy tmavnou a invertují. Doba odezvy bývala reálně až 5x větší než ta co uváděl výrobce až do doby než se začala používat technologie Overdrive, která velmi snižuje dobu odezvy, ale prakticky má TN monitor s odezvou 2ms kvůli různorodosti odezvy v odlišných odstínech stejnou odezvu jako 6ms monitor MVA. Mezi další nevýhody patří svítivost tzv. mrtvých bodů. Asi nejhorší technologie a proto je vhodná spíše pro méně náročné uživatele.

MVA/PVA

Technologie MVA/PVA jsou stejné až na to, že technologii MVA vyvinula firma Fujitsu-Siemens a PVA firma Samsung. Díky vysokému kontrastu (až 3000:1) je hlavním plusem MVA/PVA úroveň černé, která je mnohonásobně vyšší než u TN a IPS technologií. Mezi hlavní nedostatky těchto monitorů patří slévání tmavých odstínů a to hlavně při přímém pohledu na obrazovku. Při větším pohledu z boku se kvůli menšímu pozorovacímu úhlu posouvají a zesvětlují barvy což je hlavní nedostatek vůči IPS monitorům.

IPS (In-Plane Switching)

Nejpřijatelnější možnost při výběru technologie monitoru a to díky kompromisu mezi technologiemi TN a MVA/PVA. Pozorovací úhly jsou přijatelné, po jejich překročení se obrazovka obarvuje spíše do fialova a černá je u IPS monitorů černější oproti TN monitorům, ale při pohledu na obrazovku z boku začne černá zářit. IPS monitory nabízejí nejlepší barevné podání.



Co teda koupit?

Chcete-li nejlepší kompromis ze všech dnes dostupných technologií tak si určitě vyberte některý z IPS monitorů, který je vhodný jak pro práci s grafikou, tak pro přehrávání filmů a určitě i pro hraní her. Pokud jste méně nároční a chcete LCD monitor za nižší cenu tak šáhněte po MVA/PVA technologii, ale dbejte na výše zmíněné parametry, které dokáží mezi monitory dělat velké rozdíly.

Štítky: monitory, LCD
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a šest