Základní deska je hlavní propojovací deska mezi komponentami PC. Mnozí toto jistě vědí ale jak tato deska, nebo-li "Motherboard" [Z angl. mateřská deska], funguje? Základní deska je také známá pod dalším anglickým názvem "Mainboard". Základní deska se nenachází pouze ve skříních počítačů, ale také u televizí, routerů, dvd přehrávače, apod. Jednoduše funguje jako centrální propoj Vašeho počítače, kde veškeré periférie jsou do ní zapojeny. S lepší a dražší základní deskou svůj počítač moc nezrychlíte, avšak nové komponenty vyžadují také nové základní desky, a tak se koupi čas od času nevyhnete, pokud chcete jít s dobou.
Periférie - termín používaný v oblasti počítačů a značí přídavná zařízení (grafická karta, zvuková karta, video karta, atd.). Jediná periférie, která se stala součástí základní desky je zvuková karta. Dnešní zvukové karty jsou výkonné, přestože jsou integrovány do základní desky.
BIOS
Každá základní deska musí disponovat nějakou jednotkou která řídí signály periférních zařízení. V čipu, jehož paměť zůstává uložená i bez potřeby napájení - ROM, je pro to uložen malý software, který se o signály z periférií stará, zvaný BIOS. Zkratka BIOS znamená Basic Input/Output System a je navržen tak, aby se do něj dalo přistupovat přes vstupní zařízení (klváesnice) a nastavovat hodnoty (Bootování OS, takt procesoru, frekvence RAM, apod.). V tomto řídícím programu se však nedoporučuje nastavovat hodnoty, pokud nemáte dostatečné znalosti.
Uživatelské rozhraní BIOSu:
Chipset
Nejdůležitější integrované obvody jsou zabudovány v čipové sadě zvané Chipset - zde se rozhoduje jaký procesor můžeme zapojit do patice umístěné na základní desce. Čipová sada se vlastně stará o komunikaci mezi procesorem a dalšími součástkami základní desky. Čipová sada obsahuje dnes spíše 2 čipy (v tomto případě jsou označeny jako northbridge a southbridge), malé základní desky pro malé zařízení (DVD přehrávačm mulitmediální PC, apod.) obsahují pouze jeden.
Dnešní trh nabízí BIOS celkem od dvou firem a nespočet typů základních desek, ze kterých můžeme vybírat. Otázka zní, jakou základní desku by jste si měli vybrat? Každá základní deska podporuje různé prvky, a tak je důležité, aby si každý udělal menší rozhled, než budete schopni si vybrat.
Typy
Pokud si například koupíte počítačovou skříň dříve než základní desku, může dojít k problémů s velikostí. Nejpopulárnější deska je dnes typ ATX, který se vyvinul z jeho předchůdce, Baby AT, což je menší verze AT (AT = Advanced Technology) provedení. V dnešní době mají běžné počítače desku typu ATX s jejichž prvním modelem přišla firma Intel v roce 1995. Avšak typů základních desek je mnohem více (PC/XT, ETX, FlexATX, LPX, NLX, BTX, apod.), podrobněji je ale popisovat dále nebudu.
Patice na procesor
Dalším hlavním faktorem, o němž jsem se už zmínil, je podpora procesorů. Na světě jsou jen dva výrobci PC procesorů - AMD a Intel. Vzhledem k architektuře procesorů nelze pořídit desku zároveň pro oba typy procesorů. Dále musíte zvolit konkrétní typ procesoru. Proto je lepší prvně vybrat procesor. Oba procesory Intel a AMD jsou schopny provozovat stejné aplikace, rozdíl je akorát v ceně a výkonu podle toho, který si vyberete.