Původ počítačové klávesnice započal někdy do roku 1714, kdy Henry Mill patentoval jeho první podobu. Dnes jsou klávesnice navrhovány tak, aby co nejméně škodily našemu zdraví, aby byli pohodlné a aby vydrželi déle. Počítačová klávesnice je napájena z počítače a komunikace probíhá přes sérivou linku (PS/2, USB, DIN), kde 2 dráty slouží pro komunikaci (1. prozasílání dat a 2. pro hodinový signál), další dva slouží pro napájení (+5V a zem).
PS/2 - vlevo, USB - vpravo
DIN-5
DIN-5 je nejstarší konektor pro klávesnice, který byl později nahrazen menším konektorem Mini-DIN = PS/2. Pravděpodobně šlo spíš o zmenšení konektoru, protože způsob komunikaceklávesnice s počítačem zůstal zachován.
Klávesy na klávesnicy se dají rozdělit do těchto skupin:
- základní alfanumerické klávesy - 26 písmen, mezerník, klávesy s interpunkcí a klávesy s číslicemi
- numerické klávesy - klávesy s číslicemi, desetinnou tečku, klávesy využitelné pro 4 základní aritmerické operace, druhou klávesu Enter a klávesu Num Lock pro změnu funkce číselných kláves
- funkční klávesy - F1 – F12 v horní části (Proto označení F)
- speciální klávesy - (Enter, Tabulátor, Backspace, End, Scroll lock, Caps Lock, apod.)
- klávesy určené pro operační systém - logo Windows
Pokud chceme napsat například @, můžeme použít kombinaci kláves Alt+v , u některých symbolů pak vyžaduje stisk či držení několika kláves současně nebo postupně. Když chceme napříkald napsat dlouhé o, zvolíme klávesy čárka(obvykle vedle backspace), a poté stiskneme o. Klávesnicí je více druhů a jsou rozděleny podle účelu (programátorské, matematické, účetní použití)
Rozvržení klávesnice
Klávesnice je tedy jakýsi souhrn kláves, kde každá představuje jiný znak, nebo funkci. Každý stav (klepnutí, držení, uvolnění) je monitorován kodérem klávesníce, ten většinou představuje Intel 8048. Ten zjišťuje jednotlivé stavy kláves a při změně vytvoří kód (scan kód), který dále odešle řadiči klávesnice. Ten se nachází na základní desce počítače a slouží k smyslupnému překladu pro procesor počítače.
Rozdíl cca 50 let
Vývoj
Jak je vidět, klávesice si také prošly řadou vývojových bodů. Na začátku šlo hlavně o to, abychom mohli vkládat znaky do počítače. Dnes jsou klávesnice osázeny dalšími užitečnými klávesy, většinou po obvodu klávesnice. Také mi určitě dáte za pravdu, že desig klávesnic se mnohonásobně zlepšil. Navíc klávesy už nebývají naskládány vedle sebe jako vojáčci ale tak aby psaní bylo pohodlnější.