Jak funguje - Touchpad

Napsal (») 5. 8. 2011 v kategorii Hardware a mobily, přečteno: 2022×
banan/img/jaktofunguje.jpg

Touchpad je zařízení využívané hlavně u notebooků a slouží pro určování polohy myší na displeji. Stal se náhražkou za myš u přenosných zařízení, kdy nemůžeme používat myš (ve vlaku, letadle, apod.). Pokud však chceme rychle provádět úkony na našem laptopu, touchpad je pro koordinované pohyby poměrně nekomfortní, a tak místo např. aby se uživatel odhlásil, počítač naopak vypne. Proto si většina lidí pořizuje malé myši určené právě pro notebooky, fungují na stejném principu jako optické myši ale jsou asi o polovinu menší. Většinou se u touchpadu nachází 2 tlačítka, které mají stejnou funkci jako pravé a levé tlačítko na myších.

Sony-nw-white-touchpad-detail-450

Touchpady fungují, dá se říci podobně, jako kapacitní dotykový displej, který reaguje jedině s interakcí  vodivého zdroje, v našem případě tělo. Přes něj se uzavírá při dotyku elektrický obvod a kontrolér (vypočetní jednotka) provádí analýzu vzniklých kapacit kdy určí polohu prstu, od té se pak odvíjí poloha myši na obrazovce. S rukavicí, nebo nějakou nevodivou překážkou by touchpad kurzorem hýbat nemohl.

2 principy

Touchpady fungují celkem na dvou principech, buď snímají kapacity mezi senzory, jež jsou umístěny v horizontální a vertikální ose pod dotykovou destičkou kterou vidíme, nebo na principu snímání elektrické kapacity. Nezáleží kam prst položíme, vždy se kurzor pohne o určitou vzdálenost kterou prst urazí násobenou tak abychom byli schopni kurzor přetáhnout z jednoho konce monitoru na druhý na jeden pohyb prstem. Směr se vypočte z tzv. vzorků kapacit které snímají senzory.

Historie

První prototyp toucpadu byl vynalezen doktorem Georgem E. Gerpheidem, a to roku 1988. Jeho první název "Finger mouse" [prstová myš] byl poměrně strohý. O finger mouse zatím nebyl velký zájem, protože uživatelé notebooků byli zvyklí na trackball, který funguje jako kolečko myši a u IBM to byl spíše trackpoint. Ten reaguje na tlak prstu ze stran trackpointu, tedy do kterého směru jej zatlačíme tam putuje kurzor. Teprve když frima Apple přišla na trh dne 16. května 1994 se zařízením zvané trackpad [ovládací poduška] u modelu PowerBook, lidé se přikláněli více tomuto polohovači. Důvod byl prostý, trackbally se zanášeli nečistotou a citlivost a přesnost také zvítězila i nad trackpointy, které se mimochodem stále objevují u IBM laptopů.

Trackball & trackpoint:

9942-apple-powerbook-165c-laptop-8-100Images_13

Touchpady dnes

Dnešní touchpady jsou již však vychytanější. Téměř u všech novějších laptopech naleznete na pravé, či levé straně touchpadu rysku, která slouží pro tzv. scrollování (pohyb v okně nahoru či dolů). U notebooků, neboli MacBooků společnosti Apple jsou touchpady trochu lépe propracované. Neobsahují pravé a levé tlačítko a na plochu touchpadu se dá klikat tak, že dvěmi prsty nebo klik na pravý dolní roh, simulujete pravé tlačítko, jedním prstem pak simulujete levé. Pokud použijete dva prsty v pohybu vertikálním, výsledek je stejný jako v případě scrollování.Macbook-pro-trackpad

Ipod-classic-stribrny-160gb-7-generace-1

Zvláštní případ touchpadu v kruhovém podání, který nám přináší také společnost Apple, nalezneme u přehrávačů iPod, kde kruhovými pohyby vybíráme skladby, přetáčíme je, nebo se pohybujeme mezi položkami v menu. Touchpady se prodávají také jako externí přídavná zařízení.

Touchpad-lit-up

Touchpad od Toshiba Satellite A100 Disponuje tlačítkem pro přepnutí do tzv. alternativního režimu, ve kterém máte k dispozici tlačítka pro rychlý přístup, ovládání hlasitosti a 3 tlačítka pro vlastní nastavení.

Štítky: jak funguje
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a jedenáct