Chladící vír
Výrobce chladičů a počítačových skříní CoolerMaster není asi třeba představovat. Tento výrobce má bohaté zkušenosti na poli chlazení a dnes se podíváme na jeden z jejich chladičů nižší třídy - jako náhradu za chladiče přibalené k procesorům, které poráží výkonem a co je podstatnější tak i tichostí.
CoolerMaster Vortex
Chladič je vyroben z části z mědi ale hlavně z hliníku. Měděná základna je vyleštěna do solidní kvality avšak je třeba použít tepelně vodivou pastu. Chladič je velmi podobný AMD BOX chladiči, čili zhruba hliníkového kvádru. Z měděné základny vychází dvojice podpůrných měděných heat-pipe. Trubičky ústí do vyššího (rozměrnějšího) žebroví. Chladič má dvě hliníkové žebroví. Nižší je pokračováním základny a odvádí hlavní část tepla. Vyšší a rozměrnější žebroví má za úkol rozptylovat teplo z trubiček, které do něj ústí. Horní žebroví je skoro celé zabaleno do černě průhledného plastu. Na tento plast je nasazen firemní větrák. Větrák je taktéž černý firemní avšak ne s plným rámečkem ale s děrovaným rámečkem - pro nasávání vzduchu i z boků.
Technické specifikace
Kompatibilita: Intel - 775; AMD - 754, 939, 940, AM2
Rozměry pasivní části: 112.3 x 108.4 x 75.4 mm
Hmotnost: 308 g
Rozměry větráku: 92 x 92 x 25 mm
Otáčky větráku: 2200 ot / min
Hlučnost: 18 dB
Zkušenosti
Chladič i přes výrobcem udané velmi příznivé hlukové )daje vyluzuje velmi rušivé zvuky, doporučuji jej tedy stáhnout na nižší otáčky. Výkon tohoto CoolerMasteru velmi dobře ukáže AMD Athlon64 X2 5000+, tento oblíbený procesor dokázal chladič uchladit na pěkných 45°C. Při taktech nad 3Ghz už velmi ztrácí dech a nezvládá. Tedy tento levný chladič se dá doporučit hlavně jako o něco výkonnější náhrada přibalovaných chladičů, avšak je třeba regulovat otáčky jinak o sobě dá pěkně vědět.
Autor: Jakub Stareček